88 heeft zich als een dun vel van deze drager af te laten trekken. De grenzen waarlangs dit dunne vel zich af laat scheuren worden ge vormd door de lijnen van de op deze film overgebrachte tekening. De arbeid van het „inwassen" van vlakken t.b.v. het vervaardigen van de kleurendrukplaten is nu vervangen door het „afstrippen" van de desbetreffende dunne folie. Hetover blijvende gedeelte van de folie fungeert als masker bij het inkopiëren van kleurvlakken of rasters. Over de toepassing van deze methode in Nederland wordt in het ver volg van dit artikel het een en ander gezegd. We moeten in dit strip mask"-procédé een bewijs zien van de mogelijkheid om met foto-mechanische middelen het nog steeds zo moeilijke bewerken van plastic materialen met inkt overbodig te kunnen maken. Er kleven nog enkele bezwaren aan dit „strip mask"-procédé, die van onder geschikte aard zijn en die hier niet besproken behoeven te worden. Nauw verbonden met deze arbeidsmethode is het gebruik van kopieerrasters van grote afmetingen. Kopieerrasters van beperkte afmetingen bijv. 70 X 70 cm zijn reeds zeer kostbaar (enkele duizen den guldens). Grotere afmetingen zijn ten gevolge van de incidentele produktie óf te kostbaar óf niet te verkrijgen. Toch is men in de kringen van de kaartreproduktiebedrijven van mening, dat de vervaardiging van kopieerrasters van groot formaat een voorwaarde is voor een effectieve toepassing van fotomechanische reproduktie- methoden. Door de deelnemers aan de internationale cursus werd dan ook een resolutie opgesteld (de enige) waarin de vervaardiging van kopieerrasters van groot formaat door de industrie hoogst gewenst werd genoemd. Het contact cartograaf-reprograaf heeft zich tijdens deze inter nationale cursus ook uitgestrekt over het gebied van druktechniek. Niet meer dan 15% van de voordrachten was aan deze materie ge wijd. De excursies waren echter in hoofdzaak op dit aspect gericht (spectaculair). Drukpersen en papierbereiding zullen slechts bij uitzondering tot het studiegebied van de cartograaf gaan behoren. Voor de uiteindelijke produktie van de kaart zijn ze echter van beslissende betekenis. Het is niet juist dit gebied nog totj de toegepaste cartografie te rekenen; anderzijds moet de cartograaf op de hoogte zijn van de maximale prestaties van de offsetpers. Dat de offsetdruk voor het vermenigvuldigen van de kaart tegen woordig de meest economische en waarschijnlijk ook de beste methode is, werd algemeen erkend. Het streven van deze tijd is de produktie nóg economischer te maken onder gelijktijdige op voering van de kwaliteit van het gedrukte kaartbeeld. Het is te verwachten dat in de toekomst het drie- of vierkleurendrukprocédé voor de veelkleurige kaart 8 a 12 kleuren) meer toepassing zal vinden. Voor de kleinere produktiebedrijven houdt dit in: buiten het eigen bedrijf drukken. De verbeteringen in de grafische industrie kunnen direct dienst baar worden gemaakt aan de kaartendruk. Ter sprake kwamen o.a. verfijnen van de oppervlaktestructuur van offsetplaten door het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 48