91 verschijnsel dat een keurig getekend plan in het algemeen aanmerke lijk in waarde daalt tijdens de beschrijving en in meerdere mate tijdens de nummering. De oplossing die in veel landen wordt toe gepast is de mechanische beschrijving. Welke methode precies door het kadaster zal worden toegepast is in dit stadium nog niet te zeggen. Ook hier spelen vele factoren een rol. Als voorbeelden daarvan zijn te noemen: de omvang van het benodigde instrumenta rium; bestaat de mogelijkheid tot gedecentraliseerd gebruik; kan de mechanische beschrijving door leken worden aangebracht; indien men een plaksysteem wenst, is de lijm dan bestand tegen vocht en warmtewat is de invloed van de bijwerking op de mecha nische beschrijving en nummering en omgekeerd. Het is niet juist bij de gedachte aan mechanische beschrijving en nummering onmiddellijk een associatie op te roepen aan snelheid en werkloze kadasterambtenaren. Hoewel bij verscheidene topogra fische instituten in het buitenland de verzekering werd gegeven dat de mechanische beschrijving sneller is dan die met pen en inkt, valt dit nog in twijfel te trekken. Immers het nummeren is uit mechanisch oogpunt gezien een tamelijk onvoordelige wijze van beschrijven. Onder aanname dat de mechanische beschrijving niet minder arbeidskracht vergt dan de traditionele beschrijvingswijze, kan toch worden gesteld dat wellicht te lang uitsluitend naar de economie is gekeken en dat het elke gebruiker van kadastrale plans van harte welkom zal zijn, als de esthetica ook een woordje mag gaan meespreken. Hiervoor zal men dan, indien nodig, ook gaarne iets over hebben. Dat de modern ingerichte reproduktie-inrichting van het kadas ter in een behoefte voorziet moge blijken uit enkele cijfers. In 1954 werden ruim 120000 reprodukties, waaronder 75000 fotokopieën, verdeeld over ongeveer 5700 opdrachten, vervaardigd. Slechts de helft van het aantal opdrachten komt van een van de kadaster kantoren of van het Ministerie van Financiën. Het aantal en de aard van de fotokopieën hebben reeds enige tijd de wenselijkheid aangetoond van de aanschaffing van een moderne reproduktie- camera. In de loop van 1957 zal zulk een apparaat aan de reeds aanwezige outillage worden toegevoegd. Een mooier geschenk voor dit bloeiende dienstonderdeel, dat juist zijn 25-jarig bestaan heeft gevierd, is nauwelijks denkbaar. Over de werkwijze bij de kaartreproduktie in de inrichting van het kadaster zal in dit artikel niet worden uitgeweid. De werkzaam heden zijn in het algemeen van minder uiteenlopende aard dan die waarmee bijv. de Topografische dienst te maken krijgt. Het gereed maken van bijv. kaarten voor de druk behoort (nog) niet tot de bezigheden van de reproduktie-inrichting van het Kadaster. In ruimer verband bezien kan de fotomechanische techniek veel bijdragen tot versnelling en verbetering van de kaartvervaardiging. De huidige spanningen op de arbeidsmarkt en het daaruit voort vloeiende personeelsgebrek bij vrijwel alle diensten en instellingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 51