92 hebben ons ook in de cartografie met meer ernst doen beseffen, dat werk, dat vroeger met de hand kon geschieden, wellicht ook op andere wijzen kan worden verricht. De betekenis van fotografie en kopieermethoden is daarom sterk in belangrijkheid toegenomen en het zal alleszins aanbeveling verdienen zich zoveel mogelijk op het benutten van deze methoden toe te leggen om daarmee te be reiken, dat het handwerk zoveel mogelijk tot het allernoodzakelijkste blijft beperkt. Het lijkt ons daarom nuttig enkele technieken te beschrijven die, op Nederlandse ervaring berustende, bij kaarteringswerkzaam- heden worden toegepast. Onder de titel: Toepassing van fotomechanische werkwijzen hij kaarteringswerkzaam- heden behandelen wij x) Het reproduceren van een éénkleurige kaart die is getekend op ondoorzichtig materiaal. a) Onder gebruikmaking van een reproduktiecamera. Bij de reproduktie van een kaart wordt zeer vaak gestreefd naar een grote mate van juistheid van maat van de afbeelding. Gebruikt men een reproduktiecamera om van het ondoorzichtige (zwart-wit) origineel een opname te vervaardigen, dan heeft men de mogelijk heid op het matglas van het negatief vlak van een dergelijke camera deze juistheid van maat zeer nauwkeurig te kunnen controle ren. Heeft men de camera goed ingesteld, dan zal het matglas worden vervangen door fotografisch gevoelig negatiefmateriaal, waarop het origineel in spiegelbeeldig negatieve vorm zal worden afgebeeld. Als negatiefmateriaal kunnen worden gebruikt: natte collodium glasplaten (in eigen laboratorium te vervaardigen), glasplaten in de fabriek voorzien van een droge, gevoelige laag en de grafische filmsoorten. De grootst mogelijke maatzuiverheid wordt bereikt bij opname op glasplaten, waarbij in dit opzicht geen verschil tussen droge of natte platen kan worden gemaakt. Speelt het vraagstuk van de kosten een minder grote rol dan dat van de arbeidskracht, dan verdient het aanbeveling droge platen te gebruiken, daar het ge reedmaken van een natte collodiumplaat arbeid kost, die zo kan worden ondervangen. Ook zal het fotografisch behandelen van een droge plaat voor minder geroutineerd personeel gemakkelijker zijn, dan van een natte. Prefereert men het gebruik van film als negatiefmateriaal, dan kan worden gesteld dat de polyester filmsoort „Dupont Cronar" qua maatzuiverheid de beste resultaten oplevert, welke maatvast heid die van glas zeer nabij komt. Gaan de eisen voor wat betreft de maatvastheid van het materiaal niet zover, dan kan een andere grafische filmsoort uiteraard ook worden gebruikt. Na de opname en de fotografische behandeling van het materiaal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 52