93 is een negatief, spiegelbeeldig, beeld geproduceerd. Dit kan worden gebruikt om door contactkopie op bromidepapier, correctostaat- papier, documentpapier e.d. afdrukken te vervaardigen. Ook kan, praktisch gesproken altijd, zo'n negatief beeld door toepassing van het zg. omkeerprocédé worden omgezet in een dia positief, spiegelbeeldig beeld (de zwarte lijnen van de originele tekening staan als zwarte lijnen op de film). Met behulp van dit diapositief kunnen door contactkopie afdrukken worden ver vaardigd op zg. positief werkend materiaal zoals kodagraphfilm, gevoelig gemaakt astralon, lichtdrukmaterialen. Vooral ten aanzien van de polyester- en polystyrene filmsoorten (resp. Dupont Cronar en Kodak P.B.-film) kan nog worden aangetekend, dat deze de vaak zeer hoge temperaturen van lichtdrukapparaten veel beter verdragen dan andere filmsoorten. Uiteraard geeft de inschakeling van een reproduktiecamera ook de mogelijkheid tot verkleining of vergroting van het originele kaartmodel en tevens, indien de camera dit toelaat, tot ,,ont- schranken" van de kaart. Deze laatste bewerking wordt bijvoorbeeld toegepast bij het om vormen tot de juiste afmetingen van gedeformeerde kaarten. Door de firma Klimsch is speciaal voor kadastrale bladen (groot formaat), die d.m.v. ontschranking op maatvast materiaal moesten moesten overgebracht, de volautomatische Variograph-camera ge construeerd. In deze camera zijn besturingen aangebracht die zorgen, dat automatisch aan de scheimpflugvoorwaarde wordt voldaan en tevens, dat de scherpstelling niet wordt verstoord. Door dezelfde firma wordt ook ten behoeve van reproduktie- camera's matglas, voorzien van een millimeterverdeling, in de handel gebracht. Door dit matglas in het negatiefvlak te plaatsen krijgt de fotograaf de mogelijkheid afstanden snel en nauwkeurig af te lezen. Als voorwaarde voor het gebruik van een dergelijk mat glas in de camera moet echter een draaiing van het modellenbord (of van het negatief) in zijn eigen vlak mogelijk zijn. b) Door toepassing van de reflexmethode. Heeft men niet de beschikking over een reproduktiecamera en eist men geen grote nauwkeurigheid voor wat betreft de juistheid van maat van de reproduktie, dan is met behulp van de zg. reflex- kopiemethode van een ondoorzichtige éénkleurige (zwart-witte) kaart een negatief op papier te verkrijgen. Door nl. op het kaartmodel fotografisch gevoelig reflexpapier te leggen, zó, dat de tekening en de gevoelige laag in nauw contact met elkaar zijn, te belichten dóór het reflexpapier heen, te ont wikkelen en te fixeren, verkrijgt men een spiegelbeeldige, negatieve afbeelding op papier van het kaartmodel. Door toepassing van deze bewerking voor de tweede maal, waarbij het negatief op papier de plaats van het origineel inneemt, verkrij-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 53