94 gen we van het kaartmodel een rechtlezende positieve afbeelding op papier. Van het negatief kan door herhaling van deze werkwijze een onbe perkt aantal positieve kopieën worden vervaardigd. Schematisch camera negatief"^ (ev. ontschranking) film-omkeer-diapositief afbeelding op po sitief werkend materiaal glas-glasdiapositief j afbeelding op negatief werkend materiaal (bromide papier) Kaart (op ondoorzichtig materiaal) contactreflexkopie negatief op papier contact positief op papier. 2) Het reproduceren van een éénkleurige kaart, welke is getekend op doorzichtig materiaal. Door contactdruk is van een kaart, getekend op astralon e.d., op positief werkend materiaal (bijv. kodagraphfilm) een positief spiegelverkeerd beeld te verkrijgen. Een positief, rechtlezend, beeld is te vervaardigen door toepassing van dezelfde handeling onder gebruikmaking van de geproduceerde spiegelverkeerde afbeelding. Is de tekeningdrager niet te dik en zijn de lijnen van de tekening niet te dun dan kan ook rechtstreeks van het origineel een recht lezende afbeelding worden vervaardigd. Men dient dan het origi neel zo in het kopieerraam te leggen, dat de niet-betekende kant van de tekeningdrager met de gevoelige laag in contact is. 3) Wijziging van bladindeling van kaarten, getekend op doorzichtig materiaal, langs fotomechanische weg. Wenst men een kaart blad te produceren, dat moet worden samen gesteld uit gedeelten van twee, drie of vier andere bladen, dan is dit uitvoerbaar zonder inschakeling van de tekenaar, aangenomen, dat de oorspronkelijke kaartbladen op maatvaste tekeningdragers zijn aangebracht. Hierbij moet men gebruikmaken van de positief- kopieermethode. Bij deze positief-kopieermethode kan men namelijk op een vel plastic materiaal een zeer groot aantal malen achtereenvolgens een gevoelige laag aanbrengen, belichten, ontwikkelen, met kleurstof inwrijven en reinigen. Hierdoor kan men steeds dat gedeelte van een „oud" kaartblad kopiëren, dat op het nieuwe blad moet voor komen, waarbij steeds grote zorg dient te worden besteed aan het passend opleggen van de achtereenvolgens af te beelden kaart- gedeelten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 54