96 planparallelle glasplaat in de stralengang vóór de optiek. Deze plan- parallelle glasplaat kan, aangedreven door een kleine motor, in verschillende richtingen loodrecht op de optische as tot schomme ling worden gebracht. Deze beweging brengt een nauwkeurig in stelbare beeldverschuiving tot stand, welke een verbreding van alle beelddetails bij het opnemen van een negatief beeld en een ver smalling der details bij het fotograferen van een positief beeld tot resultaat heeft. Dit apparaat kan ook goede diensten bewijzen bij 5) het vrijzetten van schrift in de kaart. Soms wordt het gewenst geacht de lijnen van de kaart te onder breken bij de namen, die op de kaart voorkomen. Als deze namen afzonderlijk van de zwarte tekening worden gemonteerd, is het mogelijk langs fotomechanische weg dit schrift „vrij" te stellen. Men maakt dan namelijk onder gebruikmaking van de Klimsch- Variomat of van een aangepaste belichtingstijd een positief of negatief beeld van deze schriftmontage, waarin de namen breder worden afgebeeld dan in het schriftorigineel. Dit „vette" schrift beeld wordt als masker gebruikt bij belichting van het lijnenbeeld, dat dan wordt onderbroken door dit masker op de plaatsen waar het schrift moet worden afgebeeld en wel over iets grotere afstanden dan voor de namen nodig is. Hierdoor komen de namen geheel vrij te staan zonder dat teke naarswerkzaamheden nodig zijn. (Zie fig. 2 t/m 5.) Werkt men volgens een methode waarbij negatiefwerkend materiaal wordt toegepast, zoals bijv. bij gebruik van Dupont Cronar of Kodak P.B.- film, dan kan het nauwkeurig passend op elkaar plaatsen der ver schillende modellen moeilijkheden opleveren, daar in een donkere kamer bij zeer sterk getemperd licht moet worden gewerkt. Zwanenburg Fabr Slnoniu'cni leinmtM-Iitxl» Ruimzicht Kaa.H4l<xf» Fig. 2. Situatie-diapositief (recht). Fig. 3. Schrift-diapositief (recht).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 56