I J- 98 Situatiediapositief (i) Schriftdiapositief (2) (recht) (recht) Schriftmasker (neg.) (3) (spiegel) (1) belichten op vel lichtgevoelig gemaakt plastic materiaal latent beeld van situatie (1) wegnemen en vervangen door (3); opnieuw belichten na ontwikkelen en inzwarten een situatie-positief (spiegel), waarop de plaatsen voor het schrift zijn uitgespaard (4) (4) opnieuw van lichtgevoelige laag voorzien; (2) passend erop plaatsen en belichten na ontwikkelen en inzwarten situatie schrift (spiegel) 6) Het vervaardigen van meer kleurenkopieën. Worden op plastic materiaal tekeningen vervaardigd, welke be stemd zijn voor de reproduktie (druk) van een kaart in kleuren, dan is het voor de cartograaf en de corrector van groot belang vóór het afdrukken een gecombineerde afdruk van de getekende modellen ter beoordeling resp. correctie te ontvangen. De meest voor de hand liggende methode is die, waarbij men de tekeningen op zinkplaten kopieert en d.m.v. een proefpers enkele exemplaren van de kaart afdrukt. Dienen dan echter verbeteringen, na beoordelen van de drukproef, te worden aangebracht dan zal dit tot gevolg hebben dat voor de volgende fase (definitief afdrukken of nieuwe drukproef) weer nieuwe drukplaten moeten worden vervaardigd. Bij de positief-kopieermethode op plastic materiaal is het echter mogelijk een proef in kleuren te produceren zonder inschakelen van een drukpers. Men kopieert daartoe op een vel astralon bijv. eerst de situatie tekening, welke in zwart op de kaart moet worden afgebeeld. Na het inzwarten en drogen voorziet men ditzelfde vel opnieuw van een lichtgevoelige laag en kopieert daarna de tekening die bijv. in blauw op de kaart moet worden afgedrukt. Na het ontwikkelen van dit beeld wrijft men blauwe verf in de ontwikkelde lijnen enz. Zo is het door achtereenvolgens kopiëren van de verschillende tekenstukken (deelpositieven) mogelijk op plastic materiaal een beeld aan te brengen in de kleuren die men bij het vervaardigen van het eindresultaat eveneens zal gebruiken. 7) Het „inwassenvan vlakken. Bij toepassing van meerkleurendruk worden vlakken in de kaart die in één bepaalde kleur moeten worden afgedrukt, veelal met inkt op een vel plastic materiaal ingezwart. Deze bewerking dient te ge schieden met pen en penseel. Langs de contouren dient men zeer nauwkeurig te werk te gaan. -2.de schema (positief-kopieer methode)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 58