99 Door het toepassen van het „strip-mask" procédé, ook wel ge noemd „lack-stripping" of „dye-stripping", kan een grote tijdsbe sparing op tekenaarsarbeid worden verkregen, zoals hierboven reeds is vermeld. De dunne ,,strip"-folie wordt op het plastic materiaal aangebracht d.m.v. een slingerapparaat. Vervolgens wordt de situatietekening op deze laag gekopieerd. Na het ontwikkelen heeft de tekening de ,,strip"-folie doorsneden. Door voorzichtig aftrekken van de stukken folie is het mogelijk een masker te vervaardigen voor ieder kleurmodel. Een belangrijk element van een kaart is het schrift. Belangrijk vooral t.a.v. het arbeidsproces. Het aanbrengen van schrift door letter voor letter of cijfer voor cijfer met de hand te tekenen kan tegenwoordig niet meer worden volgehouden. Ook hier biedt de fotomechanische werkwijze uitkomst. In ons volgende punt: 8) het aanbrengen van schrift of de kaart, behandelen wij naast de zuiver /otomechanische ook de mechanische methode. Momenteel kan men het schrift aanbrengen op de volgende ma nieren A. het opplakken (montage) van op dunne film aangebracht schrift. B. het op de juiste plaats fotograferen van op film aangebracht schrift op het tekstblad; C. door gebruikmaking van een teken- of graveerpantograaf. Achtereenvolgens zullen de verschillende methoden in het kort worden besproken. A. De schriftmontage. Het schrift kan men op verschillende wijze op de film aanbrengen, nl. door: a. het in boekdruk gezette schrift direct op een dunne trans parante folie aan beide zijden af te drukken; b. dit gezette schrift op papier af te drukken en vervolgens te fotograferen c. het schrift rechtstreeks van lettermatrijzen te fotograferen, al of niet onder gebruikmaking van een fotografische zetmachine. Van de in de handel zijnde fotozet-apparaten mogen o.a. worden genoemd: de „Typophot" (Duits) en de „Hadego" (Nederlands). Met eerstgenoemd apparaat fotografeert men de tekst letter voor letter, met de „Hadego" regel voor regel. De montage van het schrift kan op de tekening zelf geschieden, doch geschiedt meestal op een maatvast transparant plastic blad of op een glasplaat (het zg. tekstblad of montageblad)Om het schrift op de juiste plaats te krijgen, kan men het blad vooraf van een blau we gids voorzien, dan wel dit over de kaarttekening leggen. Bij het opplakken kan nog op verschillende manieren te werk worden gegaan. Een zeer veel toegepaste methode is de film eerst van een kleef-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 59