100 laag te voorzien, en daarna de tekst uit te knippen en op te plakken. De kleeflaag, waarmede bij de grote kaarteringsdiensten in Neder land zeer goede resultaten wordt bereikt, is was (parafine met een toevoegsel). In Zweden gebruikt men een kleefmiddel genaamd Casco MC 2801 dat men vooraf op de film aanbrengt en laat drogen. Vervolgens knipt men de naam uit en nadat deze op de juiste plaats is aange bracht laat men er een druppeltje alcohol op vallen dat onder de film vloeit en het adhesief weer oplost, zodat dit zich aan het montageblad kan hechten. Men kan ook eerst het schrift uitknippen en daarna van een kleef middel voorzien en opplakken. In Zwitserland gebruikt men als kleef middel dat van de firma Bentali, Biimplitz, of Peligom van Günther Wagner. De montage geschiedt in Zwitserland op een glasplaat. Voor symbolen kan men gebruik maken van in de handel ver- krijgbare films, die meestal reeds van een kleeflaag zijn voorzien en zonder meer kunnen worden gemonteerd. De kaarttekening kan na gereedheid van het montageblad worden „vrijgezet" van het schrift door raderen, of langs foto mechanische weg, zoals elders in dit artikel is beschreven. B. Aangezien de montagemethode nog betrekkelijk tijdrovend is en men bovendien het risico loopt dat het gemonteerde schrift loslaat van het montageblad, heeft men getracht montage te vermijden door het gefotografeerde schrift te projecteren op een onbelichte fotografische plaat. Hiertoe heeft men in Duitsland de „Kartolux" ontwikkeld. Zie fig. 6. Dit apparaat, dat in een donkere kamer moet worden bediend, bestaat uit een boven een tafelblad in alle richtingen verplaatsbare projector, waarin zich de van het schrift vervaardigde positieve film bevindt. Zie fig. 7. Het tafelblad is in één richting verplaatsbaar. Hierop liggen naast elkaar links een fotografische plaat en rechts een gids. Men schuift eerst het blad naar links, zodat de gids onder de projector komt te liggen, richt hierop een te projecteren naam in en schuift dan het blad naar rechts waardoor nu de fotografische plaat onder de projector komt en belicht ten slotte de naam op deze plaat. De handelingen, naam voor naam, zijn dus steeds: een bepaalde naam in de pro jector voorschuiven, deze op de gids inrichten door de projector te verplaatsen, tafelblad verschuiven en belichten op de gevoelige plaat. Na ontwikkeling van de gevoelige plaat is de schriftmontage dus zonder opplakken gereed gekomen. Het apparaat heeft o.a. de volgende beperkingen i° het bladformaat55 x 65 cm 20 in een gebogen lijn staand schrift alsmede zeer dicht op elkaar staand schrift kan niet worden aangebracht. Of de Kartolux in alle gevallen tijdwinst oplevert valt nog te betwijfelen. C. Tenslotte kan men nog gebruik maken van een pantograaf.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 60