Wordt de kaart gegraveerd in een graveerlaag dan kan men met een graveerpantograaf schrift in die laag graveren, met het voordeel dat men de kaarttekening en het schrift op één blad heeft staan. De U.S. Coast Geodetic Survey, die voor de vervaardiging van zeekaarten gebruik maakt van glasgravure, gebruikt voor het aan brengen van de dieptecijfers een graveerpantograaf, waarmede men een onberispelijk resultaat bereikt. Het aantal getallen op een blad van iio x 80 cm bedraagt 3 a 9 duizend. Een getekende of gedrukte kaart moet met betrekking tot de kwaliteit en de homogeniteit van de lijntekening aan hoge eisen voldoen. Deze opvatting dateert reeds uit vroeger eeuwen en heeft haar geldigheid tot op heden onverminderd behouden. In de koper gravure bezat men de techniek om de lijnkwaliteit tot onovertref bare hoogte op te voeren. Ook de lithografische tekening (op steen) gaf in de afdruk lijnen die aan hoge eisen voldeden. Ieder die de inkttekening op plastic en de daarvan afgeleide kopie wat nauwkeuriger beziet, zal tot de erkenning moeten komen dat ze in kwaliteit achter staat bij de koper- (of staal-) gravure en de lithografie. Men zal hierom echter nooit de plastic tekeningdragers opgeven. Maar er zal wél een streven blijven bestaan de oude lijnkwaliteit en homogeniteit van de kaart te herwinnen. Dit is één van de gezichtspunten waaronder men het onderwerp Graveerlagen moet bezien. De buitenlandse litteratuur is over dit onderwerp zeer uitvoerig. Daarbij heeft men echter meestal de produktieversnelling op het oog. Over verbetering van de lijnteke ning wordt (te) weinig gezegd. Het graveren biedt inderdaad vele voordelen boven het zg. „inkten". Een aankomend tekenaar zal in korte tijd op snelle en uitstekende wijze een kaart kunnen graveren, terwijl aan het in inkt tekenen van een kaart een langdurige opleiding vooraf gaat. Gedurende de laatste jaren zijn verscheidene graveerlagen op de markt gebracht, waarvan vele echter niet geheel aan de gestelde eisen bleken te voldoen. Men kan de verschillende graveerlagen in twee soorten verdelen nl. de hoog-transparante, en de minder- of niet-transparante lagen. De hoog-transparante graveerlaag wordt algemeen als calqueer- niateriaal gebruikt, met andere woorden, de originele kaart (meestal in potlood getekend) wordt onder het zg. graveerblad gelegd en gecalqueerd. Het verdient aanbeveling deze werkzaamheden op een lichtbaktafel uit te voeren. De minder- of niet-transparante graveer lagen hebben meestal de eigenschap, dat zij lichtgevoelig gemaakt kunnen worden. Dit heeft het voordeel, dat men hierdoor de te grave rentekening op de laag kan kopiëren en daarna kan graveren. Het is begrijpelijk, dat dit de nauwkeurigheid van de kaart ten goede komt. De niet-transparante graveerlagen en de transparante lagen die een fotografisch-niet-doorzichtige kleur bezitten, kunnen tevens 102

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 62