103 zeer goed worden toegepast bij het vervaardigen van zg. meer- kleurenkaarten. Een voorbeeld hiervan is bv. de in Zwitserland bij de Eidgenös- sische Landestopographie ontwikkelde graveerlaag. Deze transpa rante laag is op glas aangebracht en oranjekleurig, dus fotografisch ondoorzichtig. Men heeft nu van de minuutbladen een grondnegatief op correctostaat vervaardigd, en dit negatief wordt als gids op de graveerlaag aangebracht. De graveerlaag gids bestaat uit vier gedeelten, die in de volgorde blanke laag-gids-oranje laag-bescherm- laag op het glas zijn aangebracht d.m.v. slingerapparaat en kopieer- raam. Op de eerste graveerplaat wordt (op, de zwarte trek gegraveerd. Daarna wordt deze zwarte trek (als zwarte gids) op een grijze gids van het grondnegatief op een tweede glasplaat gekopieerd en men graveert dan de blauwe trek. Dit om direct de vertekeningen te kunnen verwerken. Daarna zwart blauw samen (als zwarte gids) op de grijze gids van het grondnegatief om de bruine trek op een derde plaat uit te kunnen voeren, enz. Het op deze wijze vervaardi gen van gidsen geeft niet slechts een tijdwinst, doch tevens kwalita tief een zeer goed resultaat. Tot welk een prestatie de gravure op glas kan leiden wordt gede monstreerd in het artikel over de nieuwe methode bij het vervaardi gen van de Zwitserse kantonale overzichtskaarten i 10.000. 'j. Het mag bekend worden verondersteld dat de zg. Zwitserse Über- sichtsplane tot op heden worden gereproduceerd in vier of vijf kleuren. Deze zéér kostbare produktie voldoet weliswaar aan hoge Fig. 8 i) „La production du plan d'ensemble dans le canton de Vaud", door P. Peitrequin, Lausanne. Schw. Zeitschrift fiir Vermessung, Kulturtechnik und Photogrammetrie 1956, p. 238.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 63