104 eisen, maar schiet te kort in de bij houdingsprocedure. De nieuwe methode om deze Übersichtsplane te reproduceren (oplage 100 exemplaren) bestaat uit een éénkleurige druk van een gravure op glas. Door verschillende dikten voor de gegraveerde lijnen toe te passen wordt een kaart verkregen die de indruk wekt alsof er meerdere kleuren zijn gebruikt. Het effect dat verkregen wordt door lijnen te graveren die onderling 0,1 mm in dikte verschillen is be paald verbluffend. Hij die nog niet overtuigd is van de onvergelijk bare kwaliteit van gegraveerde lijnen t.o.v. getekende beoordele het voorbeeld dat is ingesloten bij het bedoelde artikel in het Zwitserse tijdschrift. Men kan in de graveerlagen nog een tweede onderscheid maken, nl. de lagen die een positief beeld en de lagen die een negatief beeld geven. Een positief beeld verkrijgt men door het inzwarten van de gegraveerde lijnen en het daarna verwijderen van de laag. Een voor deel hiervan is dat men deze kaart, indien nodig, op eenvoudige wijze met pen en inkt kan aanvullen. Indien men een kopie van de kaart wenst te vervaardigen heeft men tevens het voordeel, dat men van een positief beeld een beter resultaat verkrijgt dan van een negatief beeld. Het ,,Wieneke-Ritz Verfahren", het ,,Astrascribe" en „Ritzschicht Krause" zijn procédé's die een positief beeld geven. Alle andere hierna nog te vermelden procédé's geven een negatief beeld. Een derde onderscheid kan gemaakt worden t.a.v. de tekening dragers, waarop de graveerlaag wordt aangebracht, nl. glas of plastic (gematteerde of gepolijste zijde). Ondanks de zeer goede resultaten heeft het graveren op glas toch wel enige bezwaren, nl. ie. de breekbaarheid; 2e. de onhandelbaarheid bij platen van groot formaat. Bij de diverse graveerprocédé's op plastic materiaal wordt de laag op de gematteerde zijde of op de gepolijste zijde aangebracht. Het voordeel van laatstgenoemde methode is, dat een lijn zeer strak kan worden gegraveerd, terwijl bovendien de graveernaald gemakkelijk over het plastic glijdt. Het graveren op de gepolijste zijde bezit echter het nadeel dat, wanneer men later de kaart met inkt wil bijwerken of aanvullen, dit uitermate lastig is uit te voeren. Dit bezwaar geldt natuurlijk alleen voor de zg. positieve procédé's. De tijdwinst die bij het graveren wordt bereikt varieert van 30%- 50 Dit is afhankelijk van de lijndichtheid van de kaart. Voor hoog- telijnenkaarten kan men zelfs een tijdwinst verkrijgen van 60%- 80%. Deze percentages zijn gebaseerd op een langdurige ervaring uit de Nederlandse praktijk. Men kan nu de vraag stellenWanneer besluit men een kaart te graveren inplaats van te „inkten" Tijdwinst en kosten moeten hierbij in overweging worden genomen. Heeft men bijv. een kaart waarop de lijnendichtheid zeer ijl is, dan kan men algemeen'aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 64