126 oprichting van de waterschappen, waaruit vele beekverbeteringen voortvloeiden. In het polderland werden de bemalingen verbeterd en werd de drainage gestadig uitgebreid. Ruilverkaveling was toentertijd een aangelegenheid van een kleine schare pioniers, die echter door hun deskundigheid en hun inspirerend enthousiasme de weg voor deze verbeteringsmaatregel wisten te bereiden. Hoe zeer zij daarin zijn geslaagd leert het huidige tijdsbestek. Wederom telt de cultuurtechniek globaal gesproken slechts twee op de voorgrond tredende activiteiten. Enerzijds nog steeds het in cultuur brengen van nieuwe gronden, zij het niet van heidevelden, doch van vruchtbare Zuiderzeegronden in de grootse IJsselmeer- inpolderingen. Anderzijds thans de ruilverkaveling, de verbeterings maatregel bij uitstek voor het oude land, waaromheen water beheersing en grondverbetering zich groeperen. In enkele decennia heeft de ruilverkaveling een krachtige ont wikkeling doorgemaakt. Steeds omvangrijker blokken worden ten aanzien van een voortdurend groter aantal aspecten aan een in grijpende herziening van hun inrichting onderworpen. De veel zijdigheid van de moderne ruilverkaveling strekt zich over de grenzen van de cultuurtechniek uit tot factoren die in het sociaal- economische en maatschappelijke vlak liggen. Welvaartspeil van de boeren en tuinders, de grootte van bedrijven en de behoefte aan utili- teitswerken spelen met andere factoren een rol bij de beslissing over het in voorbereiding nemen van ruilverkaveling in een bepaald gebied. Hoe ruim ook de vlucht van de ruilverkaveling is geworden, cultuurtechniek en ruilverkaveling blijven nauw verbonden. De wisselwerking tussen cultuurtechniek en ruilverkaveling blijkt duidelijk, wanneer wordt nagegaan in welke mate de cultuur technische mogelijkheden én moeilijkheden van een blok de wezens trekken van de ruilverkaveling in dat blok bepalen. In het volgende zal worden gepoogd aan te tonen hoe, afhankelijk van de cultuur technische gesteldheid van een gebied, een bepaald type van ruil verkaveling naar voren komt. In het nog jonge verleden van de toepassing van ruilverkaveling vallen reeds verschillende typen van ruilverkaveling te onder scheiden. Een ruilverkaveling van een es verschilt in menig opzicht van de ruilverkavelingen in het gebied van Staphorst. In het blok Nieuwleusen speelde de ontginning een belangrijke rol, in Maas en Waal-West staat de boerderij verplaatsing in het centrum van de belangstelling. Het beeld van Polder de Zeevang in zijn nieuwe toestand toont totaal afwijkende trekken van dat van het blok Waarlands- en Slootgaardpolder. In het zusje van de ruilverkave ling, de herverkaveling, treden het complexwerk, thans kavelwerk geheten, en de sanering als nieuwe facetten sterk op de voorgrond. Men kan de vraag stellen of deze verschillende aspecten voort komen uit de geleidelijke verruiming van de ruilverkavelings techniek en van de financieringsmogelijkheden, of dat de uit voering van rui'verkaveling in gebieden of landschappen waar zij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 10