hoog bouwland toe te wijzen kan daardoor worden verzwakt; wijdere mazen en een sterkere samenvoeging kunnen daaruit resulteren. c. Kunstmatige watervoorziening, thans nog in de kinderschoe nen doch reeds onderwerp van intensieve studie, opent perspec tieven op een samenvoeging van alle tot één bedrijf behorende percelen in één kavel. Bovenstaande overwegingen vinden niet uitsluitend hun oor sprong in de wens, dat een ruilverkaveling doelmatig moet zijn en dus moet leiden tot percelen van voldoende grootte, liefst ge groepeerd om het bedrijfscentrum. De genoemde overwegingen ontlenen vooral hun betekenis aan de omstandigheid, dat ruil verkaveling een nieuwe toestand schept, die zo enigszins mogelijk duurzaam bevredigend moet zijn. Het is de moeilijke taak van de ontwerper, nu reeds rekening te houden met de economische, landbouwkundige en cultuurtechnische mogelijkheden én wensen van de volgende generatie. Er bestaat terecht aarzeling om te ver op een onzekere, thans nog slechts vermoede, toekomstige ontwikkeling vooruit te lopen. Vooral ten aanzien van de kunstmatige watervoorziening verkeert de cultuurtechniek nog in het stadium van het aftasten van de vormen waarin de watertoevoer tot ontwikkeling zal komen. Het behoort tot de taak van de onderzoeker, aan te geven wanneer hij de tijd rijp acht om nieuwe inzichten in het verkavelingsontwerp hun weerspiegeling te doen vinden. Het rivierengebied Voor de zandgebieden werd geschetst hoe een analyse van de cultuurtechnische en landbouwkundige gesteldheid van het gebied kan leiden tot een inzicht in de factoren die bij een ruilverkaveling de vormgeving van de nieuwe toestand beïnvloeden. In het kort kunnen ook voor het rivierengebied, waar de ruilverkaveling in en vooral sedert de oorlog een grote vlucht nam, enige in het oog springende, voor dit gebied specifieke eigenschappen worden belicht. Bodemkunde en cultuurtechniek, maar ook sociologie en land bouwkunde, hebben beweging gebracht in het statische beeld dat tot voor kort het rivierengebied toonde. De onderkenning van stroomgronden en komgronden, de moderne verkaveling met haar ontsluiting van kommen en stichting van nieuwe bedrijven, de doeltreffende voorlichting omtrent de aanpassing van de boer en zijn gezin aan de nieuwe mogelijkheden, de verbetering en de moderne exploitatie van het grasland, al deze factoren lijken te resulteren in een ongedachte omwenteling van dit tot voor kort nauwelijks grijpbare gebied. Ruilverkaveling in zijn moderne vorm leidt voor het rivieren gebied tot een strakkere samenvoeging dan voor het zandgebied 129

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 13