130 toepassing vindt. Een aantal bedrijven wordt uitsluitend uit kom- grond samengesteldde ontwerpers van de nieuwe indeling hebben de overwegingen om én stroomgrond én komgrond aan een bedrijf toe te delen reeds achter zich gelaten. Echter houden hun over wegingen halt voor de boomgaarden. De goede boomgaarden worden niet in een strenge samenvoeging betrokken. De beducht heid, de huidige generatie te ontrieven, lijkt te overheersen over het voordeel dat voor de toekomstige generaties aan een tot één geheel samengevoegd bedrijf verbonden zou zijn. Een ander aspect van ruilverkaveling in het rivierengebied vormt de ontmenging van landbouw- en fruitteeltbedrijven. In vele streken heeft deze ont menging zich nog niet voltrokken, terwijl toch de gedachte leeft, dat deze op den duur tot stand zal komen. Welke is hierbij de taak van de ruilverkaveling? Moet, zo kan men de vraag stellen, de te verwachten scheiding van gemengde bedrijven in zuivere landbouwbedrijven enerzijds en zuivere fruitteeltbedrijven ander zijds bij ruilverkaveling reeds in het ontwerp van de nieuwe toestand tot uitdrukking komen of dient uitsluitend de huidige, samen gestelde structuur van de bedrijven het uitgangspunt voor indeling en toedeling te vormen De ruilverkavelingsdeskundigen zullen te rade moeten gaan bij collega's in verwante vakgebieden om over dit moeilijke punt een uitspraak te verkrijgen. Wijst deze uitspraak in de richting van een versnelde ontmenging, dan moet dit in ruil verkavelingsprocedure en -ontwerp zijn weerspiegeling vinden. Daarmee zal dan een nieuw aspect van ruilverkaveling, specifiek voor het ongeveer 200.000 ha omvattende rivierengebied zijn intrede doen. Het oude kleilandschap In het Nederlandse polderland kan men een aantal landschappen onderscheiden, die in cultuurtechnisch opzicht sterk verschillen. De jonge zeekleipolders en de droogmakerijen in totaal ruim 350.000 ha onderscheiden zich door hun moderne verkaveling met grote kavels, met bedrijfsgebouwen die veelal op het bij behorende land staan, en een ontsluiting die redelijk tot goed is te noemen. De veenweidestreken daarentegen zijn gekarakteriseerd door de ligging van de boerderijen in dijk- of streekdorpen en door de langgerekte vorm van de bedrijven in het slecht ontsloten veen gebied. Over dit eveneens ongeveer 350.000 ha omvattende land schap zullen nog enige opmerkingen volgen. Door de uitvoering van de herverkavelingen in Zeeland zijn de bijzondere aspecten van een derde landschapstype in het polderland, het oude klei gebied, naar voren gekomen. Grillig begrensde percelen, niet rechtlijnige, slechte wegen, plaatselijk een sterk ongelijke ligging van het maaiveld, kenmerken deze ongeveer 300.000 ha beslaande gebieden. Het begrip complexwerk thans omgedoopt in kavel- werk deed zijn intrede, waarmee het omvangrijke egalisatiewerk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 14