133 in tuinbouwgebieden te worden gewezen. Reeds is duidelijk, dat waterbeheersing, grondverbetering en ontsluiting in tuinbouw- blokken een hoge graad van perfectie dienen te verkrijgen. Een breed veld van onderzoek ligt echter nog open. Kavellengte en kavelbreedte, alsmede hun onderlinge verhouding, zullen afwijken van hetgeen tot dusver voor bouwlandbedrijven op grond van onderzoek en ervaring werd aangehouden. Bij voortschrijdende toepassing van ruilverkaveling in tuinbouwstreken moet ook de vraag worden beantwoord of aan de kavels een bepaalde oriëntering moet worden gegeven, opdat tegemoet kan worden gekomen aan de in tuinbouwkringen wel geuite wens, eventueel te bouwen kassen met hun lengterichting ongeveer noord-zuid te kunnen plaatsen. Overwegingen, als de hierboven vermelde, komen bij de uitbreiding van de ruilverkavelingsactiviteit meer en meer naar voren. Hun betekenis ontlenen zij aan de invloed op het onmiddel lijke effect van een ruilverkaveling en op de duurzaamheid van dit effect. Ruilverkaveling dringt door in gebieden, in landschappen, waar tot voor kort ervaring met verkavelingsverbetering ontbrak. Nederland kan worden verdeeld in een aantal gebieden of land schappen met specifieke eigenschappen, die bepalend zijn voor het verkavelingspatroon dat bij ruilverkaveling tot stand zal worden gebracht. Het te ontwerpen verkavelingspatroon moet voorts de invloed ondergaan van de aard en van de intensiteit van het in de toekomst te verwachten bodemgebruik. In dit artikel werden enige kanttekeningen bij het vraagstuk van de wisselwerking tussen verkavelingsontwerp en cultuur technische en landbouwkundige gesteldheid van het ruilverka- velingsgebied geplaatst. De cultuurtechniek kan door bestudering van deze wisselwerking bijdragen tot een verdere verdieping van de ontwerptechniek bij ruilverkavelingen. Aldus zal het mogelijk zijn een vaste greep op de snelle ontwikkeling van de ruilverkaveling te behouden en zullen de thans door ruilverkaveling aangebrachte verbeteringen ook voor de toekomstige generatie hun vruchten blijven afwerpen. Ir. S. HERWEIJER, De voorbereiding van een ruilverkaveling „nieuwe stijl" Enkele structurele veranderingen van de Nederlandse landbouw De ontwikkeling van ons land, met name onze nationale economie en ons nationaal produktiepatroon, is fascinerend. De bevolkings toename is groter dan in enig ander Europees land; in 1859 telde ons land 3,3 min inwoners, in 1955 10,8 min en omstreeks 1980 zal de 13 of 14 min zijn bereikt. directeur van de Cultuurtechnische dienst, Utrecht:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 17