136 de kennis en kunde van de boer worden ingesteld op exploitatie en beheer van modern intensief grasland, inclusief omweiding. De veestapel en mits dien de landbouwbedrijfsgebouwen behoren te worden aangepast aan de grotere potentiële mogelijkheden van het grasland. Ook een Vriezenveense boer, die zijn 4 ha in enkele km's lange 7 meter brede percelen heeft liggen, weet geen raad met zijn tijd, indien hij in plaats daarvan een 4 ha grote rechthoekige graslandkavel krijgt aan een verharde weg met een moderne boerderij. Hij zal minstens 12 a 15 ha moeten hebben om bij de huidige en toekomstige mechanisatiegraad de arbeidskracht van zich en zijn zoon-opvolger produktief aan te wenden. Maar deze bedrijfs- vergroting en verhuizing van het dorp naar het veld vereisen mentaal van de boer, zijn vrouw en kinderen een algehele aanpassing. Niet alleen zijn financieringsbasis en bedrijfsstructuur wijzigen zich, doch ook de sociale structuur van het gezin. De ruilverkaveling nieuwe stijl die inhoudtaanleg van wegen en waterlopen, concentratie van eigendom en pacht zodanig, dat elke boer en tuinder zijn gebruikspercelen bij elkaar en zo dicht mogelijk bij zijn boerderij of tuinderswoning krijgt, bedrijfsver- groting, kavelrationalisatie1), aanleg van utiliteitswerken als elektriciteit, waterleiding en telefoon, landschapsverzorging, boer- derijbouw en -verbetering en krotopruiming, vereist een totale aanpak, die niet mag blijven staan bij de uitvoering van deze werken afzonderlijk en los van elkaar. Deze totale aanpak geschiedt terecht meer en meer voor grote geografische en landbouwkundige eenheden, niet alleen uit waterstaatkundige en planologische overwegingen, doch ook vanwege het algemeen naar voren komende streven om een geïntegreerd verbeteringsplan voor een samen hangend gebied in zijn geheel en niet in stukken geknipt door te voeren. Ook de agrarische standsorganisaties en de Rijkstand- en tuinbouwvoorlichtingsdienst hebben besloten hun voorlichtings programma's te richten op grote afgeronde gebieden. We zien dit streven allerwege, nationaal zowel als internationaal. Nu het aantal personen dat in de land- en tuinbouw werkt, steeds meer afneemt en een schaalvergroting 2) van het platteland zichtbaar en tastbaar wordt, zullen ook alle bestuurs-, sociale en maatschappelijke voorzieningen hieraan moeten worden aangepast. Het ligt geheel in de lijn van de ontwikkeling, dat als sluitstuk van een ruilverkaveling nieuwe stijl in een grote geografische en water staatkundige eenheid een herziening en concentratie van water schappen plaats vindt, wellicht ook zoals Prof. Polak terecht heeft gesteld 3) van gemeentegrenzen en gemeenten. We zien ten plattelande door het vormen van streekgemeen- schappen, streekorganisaties en streekcoöperaties, gelukkig reeds een samenbundeling van krachten. De moeilijkheden, voort- 2) Kavelrationalisatie is samenvoeging en vormverbetering van naast elkaar liggende percelen. 2) Onder schaalvergroting wordt verstaan inkrimping van verspreide en te kleine bebouwing onder gelijktijdige concentratie in de grote woonkernen. 3) „Cultuurtechniek en samenleving", discussie, bïz. 262.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 20