13» bouwnijverheid, het Opbouworgaan, de waterschappen, het Land bouwschap, de stands- en vakorganisaties en de boerinnenorga- nisaties. De organisatie van het interne vooronderzoek is een vraagstuk van planning en programmering. Op dit gebied worden aanzienlijke vorderingen gemaakt. Zodra het meerjarenplan voor ruilver kavelingen gereed is, zal dit vraagstuk kunnen worden opgelost. Meer en meer blijkt, dat in de steeds gecompliceerder wordende vraagstukken de regionaal verantwoordelijke districtsingenieur zijn taak pas op uitnemende wijze kan verrichten, indien hij zich meestal in de vorm van simpele werkgroepen voor de uitwerking van detailvraagstukken laat bijstaan door de specialisten, die regionale of functionele facetten behandelen. De externe coördinatie vraagt ook steeds meer aandacht. Voor het welslagen van het plan is het gewenst, dat de „lokaliteit" van meet af aan bij de opbouw er van wordt betrokken. Met name geldt dit voor de agrarische bevolking en haar leiders. Voor hen wordt ten slotte het gehele plan ontworpen. Nog dikwijls ziet men de inschakeling van de bevolking als een nood zakelijk kwaad. Gelukkig is door het uitnemende werk in de kom- gronden onder leiding van de Stichting tot ontwikkeling van komgrondengebieden meer en meer het besef gerijpt, dat de mens bij al dit werk een centrale plaats moet innemen. Het sociologisch onderzoek en de ontwikkeling van het maatschappelijk werk van vele organisaties verdiepen dit besef steeds meer. Men zoekt daarbij nog naar de organisatorische vormgeving. Er zijn thans reeds enkele voorbereidingscommissies, bijvoorbeeld voor de in voorbereiding zijnde ruilverkavelingen Tielerwaard, Land van Heusden en Altena, Lollebeek (L), N.W. Veluwe. Deze commissies worden bij de voorbereiding van het plan betrokken. In grote voorlichtingsvergaderingen kunnen dan mede onder auspiciën van een dergelijke voorbereidingscommissie de plannen in groot verband en met de belanghebbenden zelf worden besproken. Dit is ook noodzakelijk, omdat deze plannen diep ingrijpen in het economisch en psychologisch denken en handelen van de gehele bevolking. In de Tielerwaard bijvoorbeeld worden thans reeds, behalve de bekende stands- en vakorganisaties, ook de boerinnen, onder wijzers, dominees, pastoors, vertegenwoordigers van handel en industrie, voorbereid op het uit te voeren ruilverkavelingsplan, annex streekverbeteringsplan. Immers hier is het ruilverkavelings plan de kern, waaromheen de uitvoering van talloze andere plannen ter verhoging van de welvaart en het welzijn van de bevolking wordt bevorderd. In dergelijke gevallen is sprake van het moderne streekontwikkelingswerkeen gesynchroniseerde aanpak van een gehele streek. De ruilverkaveling is dan hoe gecompliceerd ook op zichzelf een onderdeel geworden van de totale aanpak van een geheel gebied.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 22