139 Sommigen vragen zich af, of deze ontwikkeling wel nodig is en of men niet kan volstaan met de methode van ruilverkavelen, zoals deze in de jaren dertig werd toegepast. De praktijk wijst evenwel uit, dat er geen weg terug is. Met name de introductie van de systematische bedrijfsvergroting en de boerderij verplaatsing heeft de ruilverkaveling bijzonder geïntensiveerd en van karakter doen veranderen. De aanleg van utiliteitswerken, de boerderij verplaatsing en de krotopruiming maken de georganiseerde in schakeling van de boerinnenbonden en andere vrouwenorganisaties noodzakelijk. De economische ontwikkeling van de landbouw en de schaalvergroting van het platteland noodzaken eveneens tot een totale aanpak. Meer en meer komt zelfs de noodzaak naar voren om in de periode van voorbereiding, die minstens 3, maar nog beter 4 a 6 jaren moet duren, reeds maatregelen te treffen, die een vlotte uitvoering mogelijk maken. Met name moet hier worden gedacht aan een actief aankoopbeleid door de Stichting tot het beheeren van landbouwgronden, waarbij reeds in de voorbereidingsperiode een grondreserve kan worden gevormd, die voor de bedrijfsvergroting noodzakelijk is. Het zal duidelijk zijn, dat de organisatorische vraagstukken, die samenhangen met de voorbereiding van een moderne ruilver kaveling, ook doorwerken in de uitvoering. De uitvoering van een goed voorbereid ruilverkavelingsplan, waarvan de uitgaven voor een gebied van 5000 ha ongeveer xo a 20 miljoen gulden vergen, vereist uiteraard een voortzetting van het teamwork van de specialisten en een nog intensiever overleg met en besluitvorming van de zogenaamde plaatselijke commissie. Naarmate de blokken groter worden is de naam van deze commissie te eng: het is een commissie van uitvoering, die de verantwoordelijkheid draagt tegenover de gehele streek voor de uitvoering van het plan. Veelal zal men vele personen, die zitting hadden in de voorbereidings commissie, terugvinden in de plaatselijke commissie van uitvoering. Voorts zullen dezelfde functionarissen, die de commissie van voor bereiding terzijde stonden, ook de plaatselijke commissie bij de uitvoering van haar taak behulpzaam zijn. Een functionaris die in het uitvoeringsstadium een belangrijke In een gebied als Noordwolde (Fr) met ontzaglijk veel dwergbedrijfjes en verspreide, slechte bebouwing, is een periode van actieve voorbereiding in bovenvermelde geest bij wijze van proef aan de gang. De uitbouw van de industrie gaat aldaar samen met een planologisch verantwoorde woning bouw in de kern. De Stichting tot het beheeren van landbouwgronden koopt de grond, woningen en krotten, op van de arbeiders, die meer en meer hun hoofdberoep in de industrie krijgen en van de bejaarden, die overgaan naar een nieuw gesticht bejaardencentrum. Maatschappelijk werk bevordert mentaal en financieel deze overgang. Het is thans nog niet geheel te overzien hoe deze vooraankoop zich zal ontwikkelen en of hiervoor nog bijzondere wettelijke voorzieningen moeten worden getroffen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 23