148 goederen verandert, is uiteraard te dezen niet toepasselijk. Ook andere strafrechtelijke sancties ontbreken. De enige sanctie is te vinden in art. 54 sub 8. Nadat de plaatselijke commissie betrokkene erop heeft gewezen, dat hij het recht mist zich tegen de uitvoering van deze werken te verzetten en hij desondanks toch blijft vol harden, ware de tussenkomst van de kantonrechter, dan wel van de burgemeester in te roepen om de verdere uitvoering mogelijk te maken, desnoods met behulp van de sterke arm. Het is intussen niet onwaarschijnlijk, dat in sommige streken de tussenkomst van de kantonrechter meer gezag afdwingt. De schade door het onrechtmatige optreden van betrokkene veroorzaakt dient te te worden hersteld, welke schade hij gehouden is te vergoeden. Dit schadebedrag kan via de lijst van geldelijke regelingen worden ver rekend met de schadevergoeding waarop hij recht heeft. Wordt men het niet eens over de bedragen, dan beslist nadien de rechter. Men zou ook een kort geding kunnen inzetten, waarbij de uitspraak van de rechter wordt verzekerd door middel van een boetebeding. Dit kost evenwel nodeloze tijd, moeite en geld. Het wil mij voor komen, dat de tussenkomst van de kantonrechter een afdoende waarborg geeft. Ir. G. A. OVERDIJKINK, inspecteur Staatsbosbeheer, Bilthoven Landschapsverzorging bij ruilverkaveling Bij het begin van het ruilverkavelingswerk werd in het geheel nog niet aan landschapsverzorging gedacht. Het woord landschaps verzorging werd trouwens toen ook nog niet gebruikt. Dit begrip is pas geleidelijk aan gegroeid. Als we de geschiedenis van de ruil verkaveling nagaan, valt op te merken, dat de vrees voor aantasting van de schoonheid van het landschap ten gevolge van de landbouw kundige verbeteringen door middel van ruilverkaveling meer en meer is toegenomen. De eerste verkavelingen waren in het algemeen nog van betrekkelijk geringe omvang en niet van ingrijpende aard, waardoor ze niet zo zeer de aandacht trokken van buitenstaanders. Naarmate het ruilverkavelingswerk zich uitbreidde en in omvang toenam, wijzigde dit echter. Er ontstond kritiek bij hen, die de schoonheid van het landschap na aan het hart lag. Dit was geen wonder, want het is onvermijdelijk, dat het landschap bij ruilver kaveling een grondige wijziging ondergaat om de agrarische ver betering te bereiken, die met ruilverkaveling wordt beoogd. Het kan zijn, dat onvervangbare waarden teloor gaan, wanneer natuur terreinen worden aangetast of door ontginning verdwijnen. Ten aanzien van dergelijke terreinen is het niet mogelijk deze in eniger lei vorm te vervangen. Betreft dit terreinen van bepaalde weten schappelijke waarde, dan is het van belang, deze te ontzien en doelbewust als natuurreservaat te handhaven. Dit valt volledig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 32