149 onder het begrip natuurbescherming en draagt dus een behoudend karakter. De eigenlijke landschapsverzorging beoogt leiding te geven aan de gehele ontwikkeling van het landschap. Dit kan zijn door middel van het aanbrengen van beplantingen, door tracé en breedte van wegen en waterlopen, door plaats en beplanting van boerenerven, kortom door beïnvloeding van de elementen waaruit een landschap is opgebouwd. De landschapsverzorging is dus, in tegenstelling tot de natuurbescherming, niet uitsluitend behoudend, maar bovenal scheppend. Bij het ruilverkavelingswerk wordt in den regel de natuurbescherming echter mede onder het begrip landschaps verzorging gebracht. In ieder geval is het nodig, dat de landschaps verzorging de belangen van het natuurbehoud mede in haar werk betrekt, ten einde tot een harmonisch geheel te geraken. Dat landschapsverzorging en natuurbescherming bij ruilverkave ling niet kunnen worden gemist, is geleidelijk wel duidelijk gewor den. De invloed die de eigenlijke ruilverkaveling op het aanzien van het landschap onvermijdelijk heeft, is in bijna alle gevallen van dien aard, dat het nodig is, het landschap met positieve midde len te verzorgen. Aanvankelijk beperkte de verzorging van het landschap bij ruil verkaveling zich tot het sparen van enkele opvallend fraaie ele menten in het landschap, indien dit de ruilverkaveling tenminste niet al te zeer in de weg stond en als dit geen bepaalde offers vroeg. Nu en dan werd wel eens de behoefte gevoeld, hier en daar wat beplanting aan te brengen, als achteraf bleek, dat de ruilverkaveling een wel wat al te kaal landschap op haar geweten had. Het bleef echter bij een voorziening achteraf en het kon haast niet anders, of de resultaten daarvan waren onvoldoende en onbevredigend. Het aanbrengen van beplantingen toch is geen universeel middel om fouten die ten aanzien van de landschapsvorming zijn gemaakt, nog wat te herstellen. Wel is waar oefenen de boom, de struik en het bos in het landschap een uiterst belangrijke functie uit, doch de invloed daarvan moet ook weer niet worden overschat. In zekere mate vallen fouten daarmede wel te verzachten, maar het is doel matiger, te voorkomen, dat op een dergelijke wijze uitsluitend fouten moeten worden hersteld. Een en ander heeft tot het inzicht geleid, dat het noodzakelijk is, doelbewust de landschapsverzorging in het ruilverkavelingswerk te betrekken en wel zo tijdig, dat het nieuwe landschap volledig valt te beïnvloeden. Op deze wijze behoeft bij de vorming daarvan niets aan toevalligheden te worden overgelaten en kan van de aan vang af de vereiste samenwerking worden bereikt tussen de organen aan wie de behartiging van de ruilverkavelingsbelangen is toe vertrouwd. Bij de praktische uitvoering van het deel van het werk dat op het gebied van het landschap is gelegen, bleek al spoedig de behoefte te bestaan een en ander in een plan vast te leggen. Als grondslag

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 33