154 zal de omvang van deze terreinen slechts bescheiden zijn ten opzichte van de ruilverkaveling als geheel. Op zichzelf zullen zij dan ook niet zo veel invloed hebben op het landschap; het zullen veelal slechts onder geschikte fragmenten zijn. Toch zullen zij zodanig in het nieuwe landschap moeten worden opgenomen, dat landschappelijk gezien een bevredigend geheel ontstaat. Nu eens zal het zijn door het aan brengen van beplantingen of door het aanvullen van bestaande houtopstanden, door het omgeven met een houtsingel, maar soms ook door juist beplantingen weg te laten of te verwijderen. Voorts zal veelal bijzondere aandacht moeten worden geschonken aan de waterhuishouding in en in de nabijheid van het reservaat. Het werk van de landschapsverzorging in ruilverkavelingen staat niet op zichzelf. De landschapsverzorging vereist haar eigen deskundigheid, maar maakt het slechts dan mogelijk tot een bevredigend resultaat te komen, indien nauw wordt samengewerkt met allen die voor de goede gang van zaken bij het werk en de goede uitkomsten ervan verantwoording dragen. Om deze samen werking mogelijk te maken is het nodig, dat een wederzijds begrip wordt getoond voor de belangen waarvoor een ieder staat. Het is daarbij echter niet voldoende, dit als een plichtsvervulling zonder meer te zien, maar het vereist een redelijke overtuiging van de waarde van de onderdelen waaruit het ruilverkavelingswerk als geheel wordt opgebouwd; het moet in goed „team-work" tot stand worden gebracht. Het werk van de landschapsverzorging beoogt niet te streven naar een restauratie van het landschap van vóór de ruilverkaveling, maar naar het tot stand brengen van een harmonisch nieuw land schap, waarvan het uiterlijk voor lange jaren wordt vastgelegd. De vraag rijst of dit nu wel een bevredigende oplossing is. Er gaat dikwijls veel verloren, waarvoor wat anders in de plaats komt, maar dat een ander karakter draagt dan hetgeen verloren ging. In dit verlies was ongetwijfeld nog veel waardevols begrepen, dat zonder ruilverkaveling nog in stand zou zijn gebleven, hetzij voor langere of kortere tijd. Het blijvend behoud ervan zou echter geenszins gewaarborgd zijn, want het landschap is ook zonder ruilverkaveling aan veranderingen onderhevig. Deze veranderingen voltrekken zich echter meer geleidelijk en vallen daardoor in den regel niet zo sterk op. Zou na verloop van tijd de balans weer eens worden opgemaakt, dan zou blijken, dat alle wijzigingen bijeen niet onaanzienlijke verliezen zouden betekenen. Men zou de periode niet eens zo lang behoeven te nemen. Dit is ook zeer wel te begrijpen, want ruilverkaveling is maar niet iets willekeurigs. Het is een beproefd middel om tot betere agrarische toestanden te geraken, dat op tal van plaatsen in ons land noodzakelijk is om de landbouw weer op een dusdanig peil te brengen, dat hij zichzelf kan zijn. De behoefte die ruilverkaveling wenselijk en noodzakelijk maakt, bestaat ook daar waar ruilverkaveling niet of nog niet aan bod komt. Inmiddels tracht elke ondernemende boer met eigen middelen en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 38