122 ontviel, en J. J. Gorter. Zij konden met kennis van zaken in het najaar van 1925 hun werkzaamheden aanvangen. J. J. Gorter voor de ruilverkaveling Nieuwleusen met standplaats Zwolle en O. J. Jonas voor Hollumermieden met standplaats Leeuwarden. Aan beiden werd één landmeter en één tekenaar toegevoegd. Dat was dus in 1925 het begin van de Ruilverkavelingsdienst van het Kadaster, een dienst, die in 32 jaar tijds zou uitgroeien tot 11 bureaus, over Nederland verspreid, met een totale bezetting van rond 200 man. En steeds is J. J. Gorter deze dienst trouw gebleven, zodat hij op 1 mei 1957 kan bogen op 32 jaar toegewijde arbeid aan het zegenrijke en noodzakelijke ruilverkavelingswerk. Achtereenvolgens verleende J. J. Gorter bijstand aan de plaatselijke commissies van de ruilverkavelingen Nieuwleusen, De Bleeken, Wanroysche Peel, Exloërveen, Urk, Staphorst en Eemnesser Polders. In 1929 nam ik van Gorter over de werkzaamheden van Wan roysche Peel en sedertdien kwamen wij in nauw contact door de maandelijkse bijeenkomsten te Arnhem met het secretariaat van de centrale commissie voor ruilverkaveling. Van nabij kon ik toen kennis nemen van de voortreffelijke wijze waarop het werk voor de Wanroysche Peel was aangepakt en zijn uiterst deskundige en toegewijde manier van werken bij alle overige ruilverkavelingen. Ruilverkaveling nieuwe stijl was in die jaren nog onbekend. Maar ook toen bracht elk blok zijn eigen problemen mee. Wanroysche Peel en Staphorst (de bouwlanden) vergden een diepgaand onder zoek om de door velerlei oorzaken, buiten de kadastrale dienst gelegen, foutieve kadastrale tenaamstellingen te verbeteren. Staphorst had aanvankelijk 1520 eigendomsartikels, welk aantal na onderzoek tot 1350 werd teruggebracht, en bijna 13000 percelen. Uitstekend werk verrichtte Gorter bij deze zeer gecompliceerde ruilverkaveling en zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau was een koninklijk blijk van waardering daarvoor. Steeds had Gorter een open oog voor een goede planning en organisatie van zijn werkzaamheden voor deze objecten en boven dien voor de nieuwe mogelijkheden die de luchtkaartering voor de ruilverkaveling bood. De eerste toepassing van luchtkaartering vond plaats bij de ruilverkaveling Eemnesser Polders. Over deze eerste toepassing bij de ruilverkaveling in Nederland verschenen belangrijke bij dragen van zijn hand in de congrespublikatie van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie van 1939 en in Photogrammetria van 1942. Op 1 maart 1942 volgde Gorters benoeming tot ingenieur verificateur van het kadaster te Arnhem. Van 1 april 1942 af trad hij tevens op als hoofd van de kadastrale Ruilverkavelingsdienst en als zodanig werd hij benoemd tot adviserend lid van de Centrale cultuurtechnische commissie. Ingaande 1 november 1945 is Goj-ter ontheven van zijn taak als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 4