169 verkaveling beide zullen hoge eisen worden gesteld. Wat de formele aspecten betreft, zullen de voorgestelde nieuwe wet op de ruimte ordening en de te zijner tijd nodige invoeringswet gelegenheid bieden voor het oplossen van vraagpunten. Veel belangrijker is echter dat materieel in wederzijds begrip wordt samengewerkt aan hetzelfde doel: een welvarend en harmonisch Nederland, een goed land voor al zijn bewoners. 1 mei 1957 Ir. G. WANSINK, Sociale aspecten van de ruilverkaveling De oude tijd In dit bijzondere nummer overheerst de ruilverkaveling „nieuwe stijl". De figuur Gorter en de andere landmeters die, evenals hij, de eerste ruilverkavelingsperiode hebben meegemaakt, worden hier door, wat de menselijke verhoudingen in de ruilverkaveling betreft, misschien niet geheel zuiver getekend. De verhalen over vroegere verkavelingen doen ons vermoeden, dat er toen onder andere omstandigheden werd gewerkt dan tegenwoordig. In het begin moet er een haast romantische periode geweest zijn, waarin de landmeters en de weinige cultuurtechnici als pioniers de weg naar het heden hebben gebaand. Gorter en zijn collega's van toen kunnen dat alleen maar zelf vertellen en dan waarschijnlijk nog het best tijdens het consumeren van een zo nauw met dit werk verbonden uitsmijter in het dorpscafé. Wanneer over de sociale aspecten van de ruilverkaveling wordt gesproken, mag deze periode niet onvermeld blijven. De landmeter was toen immers het voornaamste contactpunt tussen de bevolking die zich aan de ruilverkaveling had onderworpen, en die verre groep hoge heren, nu zou men Den Haag zeggen, die dit hadden aan geprezen, georganiseerd en ten dele gefinancierd. Van de landmeter en de weinige anderen die dagelijks in het gebied het plan hielpen uitvoeren, hing het af of er in een sfeer van vertrouwen naar een gemeenschappelijk doel kon worden gestreefd. De sociale wetenschappen hadden toen nog niet de grondslag gelegd voor de sociale pedagogie. Deze pioniers bedreven echter dit thans erkende vakonbewust, ongeschoold en ongeregeld werkten zij er aan mede, dat de bewoners begrip kregen voor de maatregelen, die toen vaak als een revolutie tegen de traditionele omstandigheden werden ervaren. Er is nooit onderzocht wat daarvan is blijven hangen. Wij weten alleen, dat deze pioniers erin geslaagd zijn de ruil verkaveling aan de praktijk te verkopen. Niet alleen omdat de ruilverkaveling op zichzelf nuttig was de traditioneel gebonden mens baseert zijn oordeel slechts voor een deel op economische beweegredenen maar vooral ook omdat zij door hun optreden secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 53