Er wordt nu behalve de zuivere verkavelingswerkzaamheden een groot aantal andere cultuurtechnische verbeteringen doorgevoerd, waardoor de mogelijkheid tot het geven van voorlichting voor de landmeter is verminderd. Het terrein dat vroeger bij uitstek het zijne was, de verkaveling, is van hoofdzaak tot onderdeel geworden. Ten slotte de kosten. Het is duidelijk, dat de moderne ruilver kaveling een grotere investering vraagt van de betrokkenen, ondanks de toegenomen mechanisatie bij de uitvoering. De belanghebbenden hebben hierdoor een grotere behoefte gekregen aan exacte voorlichting over de door de uitvoering van het plan te bereiken voordelen. De algemene beschouwingen, die voorheen de meest geïnteresseerden tevreden konden stellen, moeten nu worden vervangen door bedrijfseconomische gegevens. Hoewel het onderzoek thans nog niet ver genoeg is om deze voorlichting voldoende intensief te geven, zal dit werk toch in toenemende mate door gespecialiseerde krachten moeten worden uitgevoerd. Wij kunnen dus concluderen, dat door de snelle ontwikkeling die de ruilverkaveling in een betrekkelijk gering aantal jaren heeft doorgemaakt, de verhouding tussen de landmeter en de belang hebbenden vrij ingrijpend is gewijzigd. De grotere, meer omvattende en duurdere verkavelingen hebben een noodzakelijke specialisatie veroorzaakt. Oppassen geboden De vraag rijst of bij deze moderne ruilverkavelingen de relatie ruilverkaveling mens niet in de verdrukking komt. Het lijdt immers geen twijfel, dat het meeleven, meedenken en meegroeien van de belanghebbenden moeilijker wordt naarmate hun eigen aandeel in het totaal kleiner, de bekendheid met het gebied en de andere betrokkenen geringer en de afstand tussen hen en de plaat selijke commissie en haar adviseurs groter wordt. In plaats van de streekeigen kleine vergaderingen in het dorpscafé, zijn de massa bijeenkomsten of rayonvergaderingen gekomen. Het stemmen is een gemechaniseerd bedrijf geworden met een aantal stembureaus en de volgens een zorgvuldig tijdschema verlopende wenszittingen moeten de taak van het gemoedelijk praatje thuis, op de akker of langs de weg, overnemen. Het risico is groot, dat de individu zich een nietig en vergeten onderdeel gaat voelen van dat grote mil joenen kostende plan, dat „de heren" zo graag willen uitvoeren. De ogenschijnlijk onschuldige vraag op een informatieve vergade ring hoeveel procent van de kosten voor de Cultuurtechnische Dienst is, heeft een diepere achtergrond. In dit verband moet er bovendien de aandacht op worden geves tigd, dat de ruilverkaveling van thans meer van de boeren vraagt. Naarmate de produktieomstandigheden van het bedrijf ingrijpender worden gewijzigd en de kosten hiervan toenemen, zal de reorgani satie van de bedrijfsvoering groter moeten zijn. De problemen die hierdoor worden opgeroepen zijn tweeërlei: enerzijds kan de i7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 55