172 gewone menselijke afkeer tegen veranderingen het verzet tegen het plan doen toenemen, anderzijds moet erop worden gerekend, dat ook voor de plannen die doorgang vinden een grotere mentale aan passing wordt gevraagd dan men over het algemeen zal kunnen opbrengen. Het is billijk in dit verband ook te wijzen op één voordeel, dat uit de nieuwe wijze van werken voortvloeit. De voorbereiding en de uitvoering duurt enkele jaren langer, zodat de betrokkenen zich langer met het probleem ruilverkaveling kunnen bezig houden dan voorheen, wanneer zij tenminste van een en ander op de hoogte worden gesteld. Wanneer op een verstandige wijze van deze tijds factor gebruik wordt gemaakt kan men, door de grondgebruikers de vereiste voorlichting te geven de zoéven genoemde bezwaren wellicht ondervangen. Wanneer straks het urgentieprogramma is vastgesteld en wordt nageleefd, kan zelfs reeds aan de mensen ge dacht worden, voordat de technici aan de ruilverkaveling werken. Wat moet de aandacht hebben? De ontwikkeling van de ruilverkaveling noopt ons dus bijzondere aandacht te schenken aan de positie van de betrokkenen. Dat was vroeger natuurlijk ook nodig, maar de ruilverkaveling „nieuwe stijl" heeft deze noodzaak vergroot. Om in dit verband iets te bereiken moet eerst worden nagegaan welke problemen de ruilver kaveling voor de belanghebbenden oproept. In de eerste plaats moet de vraag worden gesteld: hoe zal men reageren op de plannen die de technici ontwerpen Wanneer over enige tijd getracht wordt het urgentieprogramma aan te houden, zou kunnen blijken, dat juist in de gebieden die het hardst ruilver kaveling nodig hebben, velen ernstige bezwaren hebben tegen een voor deze gebieden zo gewenst ingrijpend plan. De centrale com missie zal waarschijnlijk geen halve maatregelen aanvaarden, gezien het effect daarvan op andere gebieden en de rentabiliteit van de te verstrekken subsidies. Het zal dus nodig zijn de betrokke nen van de noodzakelijkheid van het plan te overtuigen of de gebie den te laten liggen met alle gevolgen van dien. In de tweede plaats interesseert het de technici op welke wijze de door de ruilverkaveling geboden gelegenheden tot heroriëntatie van de bedrijfsvoering worden benut. De aan de werken verbonden kosten zijn slechts gerechtvaardigd, wanneer de boeren en tuinders in staat en bereid zijn gebruik te maken van de verbeteringen in waterbeheersing, ontsluiting, perceelsvorm, -ligging en -grootte, waterleiding, elektriciteit e.d. In bijna alle gevallen zal dit niet kunnen door het voortzetten van de traditionele bedrijfsvoering. Voorts moet er rekening mee worden gehouden, dat de ruilver kaveling niet alleen de bedrijven beïnvloedt. Wanneer het woon gebied van de mens wordt gewijzigd, zal dit ook de mensen zelf be- invloeden. De ruilverkaveling versnelt op kunstmatige wijze een proces, dat zich anders, met schokken en ongelukken, over vele

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 56