173 jaren zou uitstrekken. De bewoners van Vriezen veen worden bij wijze van spreken in eens overgeplant naar de Noordoostpolder. Bovendien zal de noodzakelijke heroriëntatie van de bedrijfs voering over het algemeen slechts in voldoende mate tot stand komen, wanneer de gehele mentale gesteldheid een versneld ont wikkelingsproces doormaakt. Er is een wisselwerking tussen mensen, woongebied en bedrijfs voering, die allerlei problemen oproept. In verband met de sanering zal voor sommigen overgang naar andere beroepen gewenst zijn. Dit zal in de gebieden waar een te geringe overgang een der oorzaken van de moeilijkheden is geweest, veel weerstand oproepen. Hetzelfde geldt voor de afvloeiing van boerenzoons, noodzakelijk voor het niet weer versnipperen van de vergrote bedrijven en wat de boeren bijna niet kunnen aanvoelen de rationalisering van de bedrijfsvoering. Een boer die in het kader van de sanering een bedrijf in de IJsselmeerpolders of op domeingronden aangeboden krijgt, moet een veel zwaardere beslissing nemen dan men vaak denkt. Behalve de inzichten van vrouw en kinderen spelen ook tal van andere niet economische factoren hierbij een rol. Het aantal raakpunten tussen de ruilverkaveling en de erbij betrokken mensen is te groot om in dit verband te worden op gesomd. Nog één meer algemeen punt verdient de aandacht. Misschien kan dit worden verduidelijkt aan de hand van een voor beeld, dat zoveel punten van de ruilverkaveling in zich verenigt, dat hieraan kan worden afgemeten, welke ontwikkeling de bedrijven op allerlei terrein moeten doormaken. Dit voorbeeld is de positie van een gezin dat van een klein bedrijf met een slechte woning en bedrijfsgebouwen wordt verplaatst naar een buiten het dorp gelegen groter bedrijf, met een moderne woning en goede bedrijfsgebouwen. Van dit gezin wordt opeens de maximale aanpassing gevraagd. Het bedrijf zelf moet wat organisatie, bouw plan, toerusting en wijze van werken betreft, ingrijpend worden gewijzigd, willen de lasten die er op drukken verantwoord zijn. Het huishouden zal een even grote omschakeling doormaken, waarbij niet alleen het gebruik van elektrische hulpmiddelen als fornuis, stofzuiger, wasmachine en strijkijzer aan de orde is, maar ook de woninginrichting en de hygiëne. Het gezin zal zich wat zijn sociale activiteiten betreft ook in een volkomen veranderde positie vinden. De wijze van leven op het dorp, een navolging van en controle op elkaar, de contacten met andere families, de ontspanning, tal van voorheen volgens een vast schema verlopende gedragsregels, zijn losgeslagen en moeten door andere worden vervangen. Het gezin zal op al deze terreinen de nodige voorlichting en steun op prijs stellen, ten einde de eerste periode met succes door te komen. Wat kunnen wij doen? Elk probleem heeft zijn eigen oplossing, zij het dat deze veelal met moeite wordt gevonden. Zoals de ontwikkeling van de atoom-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 57