toepassing nog wel veel adviezen nodig hebben. Voor hem nieuwe gewassen kunnen voor hem vreemde ziekten krijgen, de aanschaf en het gebruik van nieuwe machines, de behandeling van nieuw ingezaaide graslandpercelen, de selectie van de kippen, de inrichting en toerusting van de nieuwe woning, tal van vraagstukken vragen nog veel zorg. De voorlichting moet ervoor zorgen, dat men deze problemen gaat beheersen, want pas dan zal de „dure" ruilverkave ling verantwoord zijn. Samenspel vereist Een dergelijke schematisch voorgestelde aanpak van een gebied dat voor ruilverkaveling in aanmerking komt, vereist een goed samenspel van de diensten en organisaties die erbij betrokken zijn. Voor de voorlichtende werkzaamheden werken de Landbouw- voorlichtingsdienst en de organisaties samen in de voorlichtings raden. De hier omschreven voorlichting verloopt volgens een streek- verbeteringsplan, dat door een door de voorlichtingsraden ingestelde commissie wordt opgesteld met behulp van deskundige adviseurs. Voor het aanstellen van extra personeel bij de voorlichtingsdienst, het aanleggen van proeven en demonstraties, het verstrekken van voorlichtingsmateriaal en stimuleringspremies, het aanstellen van huishoudelijke voorlichters en onkosten van de agrarisch-sociale voorlichting, zijn op de Landbouwbegroting gelden uitgetrokken. Hoewel er nog niet voldoende middelen beschikbaar zijn om alle ruilverkavelingsgebieden in deze activiteiten te laten delen, is er reeds een hoopvol begin gemaakt. Natuurlijk zal er ook een goede samenwerking moeten zijn met de cultuurtechnische sector. Het ruilverkavelingsprogramma moet tijdig bekend zijn, wil men op het juiste ogenblik met de eerste fase kunnen beginnen. De inhoud van de plannen en wijze van uitvoeren dienen te worden besproken om de voorlichting van de voorlich tingsdiensten en de cultuurtechnici op elkaar af te stemmen. Het verdient zelfs overweging de betrokkenen reeds in te schakelen bij het opstellen van de plannen, iets wat thans in sommige gebieden reeds gebeurt. Doordat de boeren hierdoor het gevoel krijgen, dat hun plan straks aan de orde komt, wordt het rijpingsproces op doeltreffende wijze ondersteund. Een officiële band tussen de Centrale Cultuurtechnische Com missie en de voorlichtingsraden bestaat niet. Naarmate de noodzaak tot coördinatie toeneemt, zal de behoefte hieraan groter worden. Feitelijk zou er een orgaan moeten zijn, dat het structurele beleid in hoofdlijnen voorstelt en de samenwerking tussen de verschillende erbij betrokken diensten regelt. Hierdoor zouden doublures en grensincidenten vermeden kunnen worden. Voorlopig moet echter de samenwerking plaats vinden op grond van een goede verstand houding en het nastreven van hetzelfde doel. De landmeter, die in de eerste alinea's zo'n grote rol speelde, krijgt misschien het gevoel, dat hij nu weggeorganiseerd is. Hij 178

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 62