179 zal zijn positie echter met de nodige wijsheid moeten bezien. Iedere specialisatie betekent, behalve het zwaarder worden van de specifieke taak, een verlies van centrale verantwoordelijkheid. Dat centrum moet echter weer worden opgevuld door de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid, die men teamwork noemt. Wie hier begrip voor heeft en de noodzaak van dit proces inziet, kan in zijn nieuwe positie weer een grote bijdrage leveren in het geheel. Ook op het grensgebied tussen mens en techniek. De landmeter zal door zijn werk altijd een intensief contact blijven houden met de bevolking of een deel daarvan. Daardoor zal hij zelf een bijdrage kunnen leveren in het groeiproces van het gebied, maar bovendien zal hij de voorlichtende specialisten kunnen adviseren en inlichten. Op deze wijze zullen de tradities van de romantische periode ge handhaafd blijven, wat onze land- en tuinbouw alleen maar ten goede kan komen. Prof. ir. G. F. WITT, Efficiëntie bij ruilverkavelingswerkzaamheden Men wil in de naaste toekomst de ruilverkaveling voornamelijk gebruiken als een hulpmiddel bij de uitvoering van streekverbete- ringsplannen. De ruilverkaveling moet in dit grote plan de ver beteringen op agrarisch gebied, in het bijzonder in cultuurtechnisch opzicht, tot verwezenlijking brengen. Door de ruilverkaveling worden vooral de externe produktie-omstandigheden verbeterd. Werden vroeger in hoofdzaak werken ten behoeve van de ontslui ting, de waterafvoer en op beperkte schaal van de grondverbetering tot stand gebracht, thans strekken de grondverbeteringen (ont ginning, herontginning, egalisatie, enz.) zich ook over grotere gebieden uit, de zgn. complexwerken, en worden nieuwe boerderijen in het kader van de ruilverkaveling gebouwd op de nieuwe kavels ter vervanging van bedrijfsgebouwen die t.o.v. de te bewerken gronden ongunstig gelegen zijn. Bovendien geeft de nieuwe ruil- verkavelingswet de gelegenheid utiliteitswerken uit te voeren. De toedeling van kavels aan openbare lichamen voor planologische doeleinden en de krotopruiming behoren eveneens tot de mogelijk heden die de ruilverkaveling in de nieuwe stijl thans biedt. De veranderde doelstelling heeft voor de uitvoering van een ruil verkaveling enige belangrijke gevolgen, die een vertragende invloed op de werkzaamheden kunnen uitoefenen. Ten eerste wordt het aantal organen, en dus het aantal personen, dat bij de ruilverkaveling is betrokken, groter. Ten tweede zullen de werkzaamheden zich over een langere periode uitstrekken door de toename in de grootte van de grond- verbeteringswerken en de bouw van een groot aantal boerderijen. hoogleraar aan de Technische hogeschool te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 63