i8o Ten derde worden de blokken, de gebieden waarop een ruilver kaveling wordt toegepast, groter. Daar de tendentie bestaat, in blokken waar veel gronden in pacht zijn uitgegeven, de gebruiksverkaveling toe te passen, moet aan de pachtverhoudingen meer aandacht worden besteed. De ruil- verkavelingswet 1954 regelt de wijze van pachtregistratie die, althans voor een groot aantal blokken, een aanzienlijke vermeer dering van administratief werk ten gevolge heeft. De toename van het aantal personen dat bij een ruilverkaveling wordt betrokken, vergroot de kans, dat de besprekingen in de vergaderingen van de plaatselijke commissie weinig vruchtdragend zijn. Te veel mensen spreken dikwijls over te kleine details. Een juiste scheiding in de taken en de verantwoordelijkheden dient door de medewerkers in het oog te worden gehouden. Prof. dr. ir. H. van Riessen merkt in één van zijn redevoeringen op hoe belangrijk in de samenwerking de verantwoordelijkheid en de vrijheid van ieder der medewerkers zijn. Een goede samenwerking is alleen mogelijk door bij de mens de maximalisatie van zijn verantwoordelijkheid en vrijheid na te streven. Deze stelling acht hij niet alleen waar voor die instellingen, waar de verbanden groot zijn en de organisatie en de hiërarchie in de gezagsuitoefening een grote rol spelen, dus daar waar een verticale relatie tussen de personen bestaat, maar ook voor die gemeenschappen, waar een horizontale relatie, dus een verband tussen gelijkwaardige personen aanwezig is. De verdeling van de verantwoordelijkheid en de daarmee samen hangende vrijheid is in de laatstgenoemde gemeenschap wel zeer moeilijk. De plaatselijke commissie en haar ambtelijke medewerkers vormen een dergelijke gemeenschap! Nu dreigt bij de uitvoering van de moderne ruilverkavelingen het gevaar, dat door de vergaande en veelvuldige ambtelijke be moeiingen de verdeling van de verantwoordelijkheid en de vrijheid tussen de ambtenaren onderling, en eveneens tussen het geheel van de ambtelijke medewerkers enerzijds en de plaatselijke com missie anderzijds, niet op de juiste wijze plaats vindt. Indien kan worden voorkomen, dat deze dreiging werkelijkheid wordt, wordt een belangrijke bijdrage geleverd tot een efficiënte uitvoering van de ruilverkaveling, waarvoor immers een goede samenwerking een eerste vereiste is. Beschouwen we nu de invloed die de duurverlenging van de uitvoering van een ruilverkaveling en de vergroting van de blokken hebben op de taak van de kadastrale ruilverkavelingsdienst, dan lijkt het op het eerste gezicht, alsof de verlenging van de duur der werkzaamheden een verlichting van deze taak met zich meebrengt. De gehele procedure zal zich vermoedelijk ook over een langere periode gaan uitstrekken, zodat de werkzaamheden ten behoeve 1) „Respect voor de mens in de samenwerking rede uitgesproken voor de Vereniging van accountants en adjunct-accountants der directe belas tingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 64