i8i van de schatting, de schattingsberekening, de lijst van recht hebbenden, de toedeling, enz., op tijdstippen gebeuren die verder uit elkaar liggen dan vroeger het geval was. Hiertegenover staat, dat de continuïteit in de uitvoering wordt verbroken en het aantal wijzigingen in de kadastrale en hypothecaire boekhouding toeneemt, daar de bijhouding over een langere periode dient te geschieden. Daarbij komt nog, dat de totale grootte van het te verkavelen gebied per jaar een verhoging moet ondergaan van 10.000 a 15.000 ha tot 20.000 a 30.000 ha. Het was vroeger al kenmerkend voor de administratieve en de geodetische werkzaamheden in de ruilverkaveling, dat pieken van grote arbeidsintensiteit voorkwamen. Voor het berekenen en het in de registers verwerken van de schattingsgegevens en voor de uitzetting van de kavels bijvoorbeeld moet in een kort tijdsbestek een grote hoeveelheid werk worden verricht. De vergroting van de blokken heeft tot gevolg, dat deze periodiek optredende werkzaam heden in omvang toenemen. De pieken van arbeidsintensiteit zullen in de toekomst weliswaar per ruilverkaveling verder uit elkaar zijn gelegen, maar zij zullen groter zijn. Men kan dan in de grote vraag naar arbeidskrachten aan een bepaald bureau trachten te voorzien door hulp te vragen van een ander bureau. Indien daar echter op dat ogenblik ook een behoefte aan personeel bestaat, wordt de oplossing van dit probleem al moeilijker. Bovendien is het niet doenlijk een personeelsbezetting op te bouwen, die er op berekend is de continuïteit in een arbeids proces met een dergelijk grillig verloop te handhaven. Men kan dan gemakkelijk komen tot een overbezetting, indien althans voldoende personeel te verkrijgen is. De bestaande schaarste aan deskundig personeel echter leidt er mede toe, voor de administratieve werk zaamheden over te gaan tot de mechanische verwerking van de gegevens. Ik ben er van overtuigd, dat alleen door het gebruik van de mechanische administratie, i.e. van het ponskaartensysteem, de pieken in het arbeidsproces op een efficiënte wijze kunnen worden afgevlakt. Velen denken, dat het ponskaartensysteem een wondermiddel is Daarom is het goed een aanhaling te geven uit een inleiding van een verzameling publikaties over de toepassing van dit systeem, voor namelijk voor scheikundige en bibliothecaire doeleinden. We lezen hier: „The punched-card technique is a very useful one, but its use should be regarded as a tool and not as a panacea". En: „Punched cards cannot make all complex problems simple, but they can make some complex problems less complex and some simple problems less tedious and time-consuming". x) Men moet het materiaal dat door dit gereedschap (de pons kaartenmachines) moet worden verwerkt, pasklaar maken voor de bewerking. Daarvoor kan het noodzakelijk zijn aan de bestaande administratie een andere vorm te geven. Het grote voordeel van 1) Punched cards. R. S. Casey and J. W. Perry.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 65