182 de tijdsbesparing kan er toe leiden, dat men enige ongemakken op de koop toe moet nemen. Zo zullen de registers wel in gewicht en omvang toenemen. Daar tegenover staat, dat vervelende werkzaamheden, in het bijzonder het steeds terugkerend gebruik van dezelfde gegevens, machinaal worden verricht. Voor hen die niet op de hoogte zijn van de inrichting van de ruilverkavelingsboekhouding volgen enige voorbeelden van het herhaald voorkomen van zekere gegevens. Enkele van de kadastrale kenmerken van een perceel (gemeente, sectie en perceelnummer) en soms ook de grootte hiervan worden vermeld in het kadastrale extract (vóór de stemming), het percelen- register, het register R i (een ruilverkavelingsregister, gelijkend op de kadastrale legger), het formulier R 4 (ter berekening van de schattingswaarde van het perceel), de lijst van rechthebbenden en de staat 75 (de staat die dient voor de kadastrale toepassing van de ruilverkavelingsakte). De namen van de personen die een zakelijk recht uitoefenen op de in het blok gelegen percelen komen voor in het kadastrale extract, de stemmingslijst, de alfabetische naamlijst, het register R 1, de lijst van rechthebbenden, het toedelingsregister, de lijst van geldelijke verrekeningen, de staat 75 en de „eigendoms bewijzen". In de laatstgenoemde stukken wordt de eigenaren meegedeeld, welke percelen na de ruilverkaveling op hun naam zijn gesteld. Ook de naam van de pachter wordt enige malen in de administra tie gebruikt. Bovendien ontvangen zowel de eigenaren als de pachters ge durende de procedure meermalen oproepingen en kennisgevingen. Hoewel men thans op allerlei wijzen tracht de herhalingen zoveel mogelijk te voorkomen, meen ik, dat alleen net voeren van een mechanische administratie een afdoende oplossing kan geven. Een tijdrovend werk is het overboeken van de berekende waarden uit het formulier R 4 in het register R 1. Hierbij kunnen gemakkelijk fouten worden gemaakt en het opsporen van de fouten vraagt dikwijls enige weken arbeid van één of meer ambtenaren. De mecha nische overboeking zal ook hier een grote tijdsbesparing leveren. In Zweden wordt het ponskaartensysteem, zoals mij door de landmeter B. Turesson werd meegedeeld, alleen voor de verwerking van de schattingsuitkomsten gebruikt. In Nederland wordt thans onderzocht in hoeverre het systeem kan worden toegepast voor de samenstelling van de boekhouding ter bepaling van de inbreng der belanghebbenden, dus voor de vervaardiging van de kadastrale extracten, het percelenregister, de lijst van rechthebbenden, het register R 1 en de verwerking van de schattingsgegevens. Het gereedmaken van de stemmingsbescheiden, hetgeen in de voor bereiding plaats vindt, is eveneens onderwerp van het onderzoek. Indien de resultaten bevredigend zijn, kan worden nagegaan welke de mogelijkheden zijn voor de toepassing van het systeem

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 66