i85 die per gemeente en sectie geschiedt (het perceelnummer), niet overeen met het kavelnummer. Zijn de nieuwe kavels bekend, dan kan de kadastrale kaart, het bijblad, worden getekend. Op dit bijblad behoeven slechts de be grenzingen van de wegen en waterlopen en van de nieuwe percelen, alsmede de perceelnummers in de tekening te staan. De schattings- gegevens en de sub 2, 3, 4 en 6 genoemde aanduidingen mogen op deze kadastrale kaart niet voorkomen. Het bijblad wordt ver kregen, hetzij door kopiëring van de eigendomsgrenzen van het werkplan II, hetzij door kaartering met behulp van de voor de uit zetting van de kavelgrenzen benodigde meetgetallen. Het kaarteren is een tijdrovend werk; het kopiëren leidt tot een minder nauwkeurig resultaat. Het is bekend, dat het mogelijk is bij een bepaalde methode van reproduktie van een tekening, bij- voorbeeld de blauwe lijnen die op het origineel voorkomen in de kopie te laten verdwijnen. Er moet dus worden onderzocht of deze methode ook kan worden gebruikt bij de samenstelling van het werkplan II. Ten einde na te gaan welke methode voor het laten wegvallen van kleuren het minst kostbaar is en welke kleuren eventueel als wegvallende en blijvende kleuren gekozen moeten worden, werden twee reproduktiemethoden beproefd, nl. één waarbij de fotografie als tussenschakel werd ge bruikt en één waarbij een direkte kopie werd vervaardigd. Het bleek, dat de tweede methode het minst kostbaar was. Als wegvallende kleuren bij deze methode toonden anilineblauw, Pelikan ultramarijn blauw en groen het best aan het doel te beantwoorden. Als blijven de kleur voldeed zwart (linnenmerkinkt) beter dan rood. Duiden we dus die gegevens, die voor het bijblad met van belang zijn, met de vier wegvallende kleuren, en de eigendomsgren zen en de perceelnummering met zwart aan, dan zal bij reproduktie van het werkplan II door middel van de directe kopie het bijblad als resultaat verschijnen. x) In het voorgaande heb ik beschreven, dat het mogelijk is op een meer efficiënte wijze te werken door technische hulpmiddelen die tot nu toe niet zijn gebruikt, toe te passen. Maar ook mag zeker niet uit het oog worden verloren, dat een goede verstandhouding tussen de medewerkers, die mede ontstaat door een verantwoorde verdeling van hun taken en verantwoordelijkheden, een doelmatige uitvoering van een ruilverkaveling ten goede komt. Delft, maart 1957- b Dit onderwerp werd uitvoeriger behandeld in de „Ruilverkavelings- bode" van december 1956: Het sluitstuk van de proef „Beltrum

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 69