De taak van de landmeetkunde bij de provinciale waterstaat i86 Ir. L. A. L. HAMERS, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Noord-Brabant Voordracht, gehouden op het 16e congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie te Amsterdam op 7 juni 1956. Alvorens de taak van de landmeetkunde bij de Provinciale Water staat te bespreken, is het nodig de taak van de Provinciale Water staat zelf te bezien. Die taak is in alle elf provinciën in grote lijnen dezelfde. Toch zijn er uiteraard verschillen, ten gevolge van de plaatselijke situatie. Zo is het duidelijk, dat in de kustprovinciën een belangrijk deel van die taak ligt in het behoud van de zeewater keringen, terwijl b.v. Limburg, dat van de zee niets te vrezen heeft, aandacht moet besteden aan de gevolgen van het exploiteren van delfstoffen. Ik zal mij beperken tot de taak van de Provinciale Waterstaat in Brabant. Het onderwerp dat ons vandaag bezig houdt, legt een verdere beperking opin hetgeen volgt zullen alleen worden bezien die onderdelen van die taak, waarbij de landmeetkunde een rol speelt. Een inzicht in die taak kan b.v. worden verkregen uit de indeling van de dienst. De Provinciale Waterstaat in Brabant is verdeeld in drie hoofdafdelingen: a. Onderhoud, b. Nieuwe Werken, c. Beheer. De afdeling Onderhoud is belast met het onderhoud van de werken die in eigendom, beheer en onderhoud zijn bij de Provincie. In Brabant zijn dit voornamelijk: de provinciale wegen, een net van ongeveer 1000 km lengte, waarvan 546 km behoren tot de secun daire, 275 km tot de tertiaire en de rest tot de quartaire wegen. Tot de taak van de afdeling Onderhoud behoort natuurlijk op de eerste plaats het in berijdbare staat houden van die wegen; een zuiver civiel-technisch werkterrein. Maar ook behoort tot die taak de regeling van het gebruik dat van die wegen wordt gemaakt. Laat ik nu de normale weggebruikersde automobilist, de fietser en de voetganger, buiten beschouwing, dan is er nog een grote cate gorie weggebruikers, die normaal minder in het oog valt, maar de afdeling Onderhoud handen vol werk bezorgt. Die onzichtbare weggebruikers zijn: de openbare nutsbedrijven, die van de wegen gebruik maken voor leidingen, kabels, telefoon- en telegraafmasten de gemeentebesturen, die voor de afvoer van huishoudwater en fecaliën rioleringen in de wegen wensen te leggen, en voorts licht masten, borden en palen op die wegen wensen te plaatsen de houders van plantrechten of voorpootrechten, die bomen op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 70