190 in alle zaken waarin dat College voorlichting wenst omtrent niet- provinciale werken. Daartoe behoort, voorzover het voor de landmeetkunde van belang is, o.m. het toezicht op de uitvoering en instandhouding van de werken die in beheer en onderhoud zijn bij de waterschappen. Een belangrijk deel van deze werken zijn de dijken, die, ook de zeewaterkerende, bij talrijke, over het algemeen kleine water schappen, in onderhoud zijn. Pas sinds de Ignatiusvloed van 1953 wordt ernaar gestreefd het dijksbeheer te concentreren in grotere eenheden. De Landmeetkundige Afdeling verschaft de nodige gegevens omtrent hoogteligging en dwarsprofiel van de dijken. Voorts is die afdeling belast met het controleren en aanvullen van de leggers van waterkeringen en waterleidingen en van de wegenleggers. Op verzoek van de waterschappen c.q. gemeenten, die de plicht hebben tot het opmaken van die leggers, worden deze veelal ook geheel door de Landmeetkundige Afdeling opgesteld, uiteraard voor zover daartoe personeel beschikbaar is en tegen betaling van de kosten. Ten slotte moge ik nog noemen het samenstellen van grens- omschrijvingen met bijbehorende kaarten ten behoeve van de wijziging van grenzen tussen gemeenten of tussen de provincie Noord-Brabant en aangrenzende provincies. Zo is bv. een belang rijke grenswijziging met Gelderland in behandeling, die nodig is geworden door verlegging van de Maas. Uit het voorgaande zal U gebleken zijn, dat het de afdeling Nieuwe Werken is, die het meest van de diensten van de Landmeet kundige Afdeling gebruik maakt. Vandaar dat de Landmeetkundige Afdeling ook onder Nieuwe Werken ressorteert en haar opdrachten van de chef van die afdeling ontvangt. Wanneer de afdelingen Onderhoud en Beheer over de diensten van de Landmeetkundige Afdeling wensen te beschikken, leggen zij dit voor aan de hoofd ingenieur-directeur, die in overleg met het hoofd van de afdeling Nieuwe Werken beslist of en zo ja wanneer en in welk tempo die diensten kunnen worden verleend. De Landmeetkundige Afdeling bestaat thans uit een civiel- landmeter, hoofd van de afdeling, onder wie ressorteert een tech nisch apparaat, bestaande uit: 5 landmeetkundig-ambtenaren, waarvan één hoofdambtenaar, 1 opzichter-tekenaar, 3 tekenaars, 2 leerling-tekenaars, met de nodige meetarbeiders, en een administratief apparaat, bestaande uit: 1 commies A, 2 adjunct-commiezen, 1 typist.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 74