Deze meetploeg is derhalve zeer mobiel. De andere meetploegen werken aan de grotere objecten. Alle ambtenaren zijn in 's-Hertogenbosch gestationeerd. Uit het bovenstaande moge U gebleken zijn, dat nagenoeg alle landmeetkundige werkzaamheden worden verricht door personeel dat een landmeetkundige scholing heeft ontvangen en in de land meetkunde een dagtaak heeft. De werkzaamheden van de civiel technische ambtenaren zijn beperkt tot het gedetailleerd op het terrein uitzetten van de te maken werken gedurende de uitvoering van die werken, zulks aan de hand van de hoofdlijnen (de assen), die door de zorg van de landmeetkundige op het terrein zijn uit gezet en aan de hand van de hoogtemerken, die op of onmiddellijk nabij de uit te voeren werken zijn aangegeven en berekend. Wanneer ik een vergelijking maak tussen de maatschappelijke positie van de landmeetkundige en die van de civiel-technicus, dan blijkt, dat: de geodetisch-ingenieur is gelijkgesteld met de civiel- en met de landbouwkundig-ingenieur, met dien verstande, dat de functie van H.I.D. alleen openstaat voor de civiel-ingenieur de civiel-landmeter, volgens het vigerende reglement, dezelfde positie kan bereiken als de ingenieur-A en volgens een aan de Pro vinciale Staten voorgelegd voorstel dezelfde positie als de hoofd ingenieur de landmeetkundig-hoofdambtenaar, dat is dus degene die de M.T.S.-opleiding heeft genoten, volgens het vigerende reglement, dezelfde positie kan bereiken als de technisch-ambtenaar ie klas, voor welke rang eveneens de M.T.S. opleiding of het diploma T.A.R.W. of het diploma Zeeland is vereist en volgens een thans aan de Prov. Staten voorgelegd voorstel de positie van technisch- hoofdambtenaar en dat degene die de cursus C.T.O. heeft doorlopen of boven genoemde N.L.F. diploma's heeft behaald, een positie kan bereiken, die ligt tussen die van de technisch ambtenaar ie klas en technisch ambtenaar 2e klas, maar dichter bij eerstgenoemde. Ik hoop U met het bovenstaande enig inzicht te hebben gegeven in de uitgebreide, veelzijdige en verantwoordelijke taak van de landmeetkundige bij de Provinciale Waterstaat. Ik prijs mij geluk kig, dat ik kort na mijn afstuderen enige jaren onder leiding van het erelid van Uw organisatie: Prof. Schermerhorn, in de land meetkunde werkzaam heb mogen zijn. Dat niet alleen omdat ik aan die jaren de prettigste herinneringen bewaar, maar ook omdat ik daardoor heb leren inzien hoe onontbeerlijk de landmeetkundige is bij de voorbereiding, uitvoering en instandhouding van civiele werken. Ik heb dit gedurende mijn 9-jarige loopbaan bij de Rijks waterstaat opnieuw ervaren en heb daarin aanleiding gevonden, nadat ik in dienst van de provincie Noord-Brabant was overgegaan, te streven naar de oprichting van een landmeetkundige afdeling bij de Provinciale Waterstaat. Dat dit pas na drie jaren argumen- 192

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 76