194 uitzetten van de bouwplanken was men in een particuliere tuin verzeild geraakt en de eigenaar daarvan kon zich niet herinneren, dat de gemeente zijn grond had gekocht. U kunt zich wel voor stellen hoe dat dan verder gaat. Is die grond echt niet van ons Is de uitzetting correct Wie heeft de bestektekening gemaakt Is het terrein vooraf gecontroleerd? Laat de basistekening eens zien. En korte tijd nadat het schokkende nieuws op het hoogste niveau is aangeland meestal gist het dan al enige tijd onderop is er een conferentie met talloze mensen en met nog veel meer tekeningen, die allemaal op één terrein betrekking hebben en allemaal afwij kingen t.o.v. elkaar vertonen. Dikwijls blijkt het weinig zin te hebben een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de situatie in te stellen, omdat daarmee slechts verwijten over en weer worden uitgelokt, die leiden tot een ruzie achtige sfeer tussen degenen die samen de zaak toch weer tot een oplossing moeten brengen. Bovendien ligt de dader meestal op het kerkhof en vindt dan maar eens een Barbertje om te hangen. Toen ik nadat ik in mijn tegenwoordige functie kwam enige malen soortgelijke situaties had meegemaakt, was bij mij de maat meer dan vol. Voordat het Gemeentebestuur de overtuiging was bijgebracht dat het oprichten van een afzonderlijke landmeetkun dige afdeling onder deskundige leiding onvermijdelijk was en bovendien besparingen op zou leveren ging er nog wel enige tijd heen, maar op i juli 1952 deed de heer Jumelet (civiel-landmeter van professie), dan toch bij ons zijn intrede, met als opdracht een afzonderlijke landmeetkundige afdeling op te richten. De taak van die afdeling omschreef ik in mijn voorstel aan Burge meester en Wethouders ongeveer als volgt „Meer en meer" U kunt zich dat wel voorstellen na de geschil derde ervaringen „wordt behoefte gevoeld aan een landmeet kundige afdeling, die in staat is betrouwbaar kaartmateriaal te vervaardigen en juiste metingen te verrichten". „Het kaartmateriaal moet als basis worden gebruikt voor uit breidingsplannen, grondtransacties, civiel-technische ontwerpen (straataanleg, riolering, bruggen e.d.) en de centrale administratie van de gemeentelijke onroerende eigendommen." „Met de beschikbare kadastrale kaarten kan in het algemeen niet worden volstaan, omdat de bijwerking van de kadastrale kaarten vaak te lang op zich laat wachten en het verschil in schaal veel moeilijkheden geeft. Bovendien blijken de grenzen van de kadastrale secties veelal slecht aan elkaar te passen, terwijl op de kadastrale kaarten vele belangrijke terreingegevens, o.a. straatprofielen, hoogteligging e.d., niet voorkomen. Bij de uitvoering van plannen is meermalen gebleken, dat de beschikbare kaarten" ik laat hier in Uw kring in het midden of dit kadastrale of eigen kaarten betrof „onbetrouwbaar waren." Toen ik de brief schreef, waaruit ik hierboven een en ander aan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 78