ingenieur-verificateur van het kadaster te Arnhem en kon hij zich nadien geheel wijden aan de leiding van de Ruilverkavelingsdienst. Deze dienst was inmiddels reeds uitgegroeid tot een dienst met een personeelssterkte van ongeveer 100 man, verdeeld over zes bureaus (Groningen, Zwolle, Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Breda). Wereldoorlog II was namelijk juist uitgebroken, toen de ruil verkaveling zich in een sterk stijgende belangstelling mocht ver heugen. Na de bevrijding in 1945 zette deze belangstelling zich voort en uitte zich in een stroom van aanvragen tot ruilverkaveling. Dit moest wel leiden tot uitbreiding van de dienst. In 1950 werd daarom opgericht het ruilverkavelingsbureau te Almelo en in 1953 dat te Alkmaar. Walcheren was zwaar door de oorlog geteisterd. In 1946 kwam te Middelburg ondanks grote moeilijkheden een bureau tot stand. Schouwen-Duiveland en Tholen, zwaar getroffen door de over stromingsramp in 1953, kregen nog in hetzelfde jaar de ruilver kavelingsbureaus te Zierikzee en St. Maartensdijk. Hiermede omvatte de dienst elf bureaus met rond 200 man personeel. Uit dit chronologisch overzicht blijkt hoe de persoon van Gorter ten nauwste verbonden is aan de uitbouw en de organisatie van de Ruilverkavelingsdienst in Nederland. De groeiende stroom van ruilverkavelingsaanvragen moest leiden tot het opstellen van urgentieschema's in nauw overleg met het secretariaat van de Centrale cultuurtechnische commissie, rekening houdend met beschikbare gelden, materialen en werkkrachten, alsmede met het beschikbare personeel van de Cultuurtechnische dienst en het Kadaster. Grote steun bij de opstelling van deze plannen vond Gorter in zijn met grote zorg samengestelde statistische gegevens omtrent de ruilverkavelingscapaciteit per man en per jaar. Uiteraard zal opstelling van een programma voor ruilverkaveling steeds een zaak blijven, die moeilijk kan leiden tot gegevens die onomstotelijk vaststaan. Desondanks wist Gorter te bereiken, hierbij gesteund door begrip voor de eisen die de ruilverkaveling uit personeelsopzicht stelt bij het Ministerie van Financiën, dat de dienst nimmer in gebreke is gebleven bij de uitvoering van zijn groeiende taak. Ook overigens toonde Gorter zich een uiterst bekwaam hoofd ambtenaar. Op elk gebied, juridisch, geodetisch, administratief en planologisch was hij de vraagbaak van velen en met nooit aflatende ijver en toewijding stond hij klaar om zijn ambtenaren en velen buiten de dienst de helpende hand te bieden. Zijn juridische aanleg deed hem zijn een gewaardeerd mede werker bij de vervanging van de (eerste) ruilverkavelingswet van 1924 door die van 1938. Een belangrijk aandeel had hij in de totstandkoming van de Herverkavelingswet Walcheren. En ook 123

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 7