199 overtuigd ben als van de noodzakelijkheid. Zolang wij echter een waarlijk democratisch stelsel blijven aanhangen, is het gelukkig in wezen zo, dat al onze maatschappelijke organen afhankelijk blijven van de wil der meerderheid der individuen. Het is dus een politieke vraag hoever de taak der Overheid moet gaan. Enkele maanden geleden heeft Prof. dr. Simons, sprekende over de grenzen van de overheidstaak, gesteld, dat de Overheid een van de belangrijkste organisatievormen in de maatschappij is. Hij onder scheidt daarbij de functie van de Overheid in enige hoofdcategorieën t.w. a. bescherming tegen gemeenschappelijke gevaren, b.v. tegen overstroming b. scheppen van voorwaarden voor een behoorlijk verkeer, o.a. wegenaanleg; c. scheppen van algemene voorwaarden voor verhoging van het levenspeil, zoals zorg voor onderwijs, wetenschap en kunst, ruimte ordening e.d. d. het bevorderen van het economisch leven, waar het individu tekort schiet, o.a. industrialisatie; e. de hulp aan zwakke individuen of zwakke groepen in de maat schappij, o.a. volkshuisvesting. Deze indeling gaat niet alleen op voor de Overheid als geheel, maar geldt evenzeer voor de gemeentelijke Overheid als zodanig en, bij de keuze van enige voorbeelden uit die categorieën heb ik met enige opzet o.m. genoemd: bescherming tegen overstromings gevaar, wegenaanleg, ruimteordening, aanleg industrieterreinen en volkshuisvesting. In de zeer kleine gemeenten doet de burgervader veel van die zaken zelf, in de grotere heeft men daarvoor een ambtelijk apparaat nodig, waarvan juist voor het Overheidsbeleid de dienst van gemeentewerken van grote betekenis is. En in deze kring behoef ik niet in details na te gaan de vele land meetkundige werkzaamheden die nodig zijn om op de genoemde terreinen een verantwoord overheidsbeleid te kunnen voeren. De landmeetkunde bij de gemeente heeft dus reële maatschappe lijke betekenis, omdat de ordenende taak van de gemeentelijke overheid op velerlei gebied niet uitvoerbaar is zonder dat exacte meetgegevens beschikbaar zijn, of landmeetkundige controle wordt uitgeoefend op de uitvoering van werken, waartoe de Overheid, uit hoofde van haar ordenende taak, vergunning heeft gegeven. Met het programma van Uw congres voor ogen heb ik mij nog afgevraagd hoe U tot het onderwerp van dit congres bent gekomen En zoekende naar de relaties van die maatschappelijke betekenissen vond ik bij Mr. A. M. Donner in het boekwerk „Nederlands Be stuursrecht" een frappante uitlating, die mij in het bijzonder voor de landmeter van belang lijkt. Hij zegt, na gesteld te hebben dat de tot één ambtenarenorganisatie behorende ambten elkaar weder zijdse bijstand verschuldigd zijn, o.m. dat men bij het vervullen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 83