Toch zal in den regel bij zijn ontstaan de kadastrale grens wel in overeenstemming zijn met de rechtsgrens, maar daarna kunnen later weer afwijkingen ontstaan. De kadastrale grens is nl. als vast en onveranderlijk in de ad ministratie opgenomen; de zakelijke rechtsgrenzen kunnen echter door allerlei oorzaken in ligging veranderen. Slechts één geval wil ik noemen. De subjecten vergissen zich in de juiste ligging van de grenzen hunner objecten. Zij plaatsen een afscheiding niet op de juiste plaats. Indien nu aan alle andere voorwaarden is voldaan, zal na verloop van tijd, door verjaring, de grens van het object zich verleggen naar de grens van de ge plaatste afscheiding. Door het voorafgaande zou men de indruk kunnen krijgen, dat de kadastrale grens een vrij waardeloos element is, als het gaat om de vaststelling van de grenzen van zakelijke rechten op onroe rend goed. De praktijk is echter geheel anders. Niet alleen dat de rechter in een proces in vele gevallen een belangrijke waarde aan de kadastrale grens toekent, maar ook, en nog in veel sterker mate, blijkt dit uit de duizenden grensuitzet- tingen die jaarlijks door de landmeter van het kadaster worden verricht. In de meeste gevallen zullen de zo juist geschetste afwijkingen tussen de kadastrale grens en de zakelijke rechtsgrenzen niet voor komen, mede doordat in verschillende streken van ons land de grondeigenaren een afwijking die het gevolg is van grensverjaring, niet accepteren. Zij beschouwen de grenzen van onroerend goed als vast en onveranderlijk en de verkrijging door verjaring van een grensstrook, ook al is men te goeder trouw, wordt door hen als grondroof aangemerkt. Juridisch komt dit hierop neer dat zij, hetzij stilzwijgend hetzij uitdrukkelijk, afstand doen van door verjaring verkregen rechten. Ten slotte de derde eis waaraan de administratie op de zakelijke rechten zoveel mogelijk moet voldoen nl. dat bij elk object het juiste subject is geboekt. De verwezenlijking hiervan behoort voornamelijk tot de taak van het boekhoudkundige gedeelte van het kadaster. De voornaamste bron waaruit de hiervoor benodigde gegevens worden geput zijn de openbare registers. Het is daarom een gelukkige omstandigheid, dat aan de bewaar ders van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen zowel de bewaring van de openbare registers als de zorg voor het boek houdkundige gedeelte van het kadaster is opgedragen. Deze openbare registers hebben een bijzondere juridische beteke nis. Ik citeer artikel 671 B.W.„De levering of opdracht van onroe rende goederen geschiedt door overschrijving van de akte in de daartoe bestemde openbare registers". Eigendomsoverdracht van onroerende goederen kan dus slechts 202

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 86