plaats vinden door publikatie van een desbetreffende akte in de openbare registers. Alle eigendomsoverdrachten door levering komen dus door middel van de openbare registers ter kennis van het boekhoudkun dige gedeelte van het kadaster. Er zijn echter twee complicaties. In de eerste plaats is publikatie in de openbare registers slechts één van de voorwaarden om de eigendom te doen overgaan. Een andere voorwaarde is, dat de aan de levering ten grondslag liggende overeenkomst rechtsgeldigheid moet bezitten. Dit is b.v. niet het geval, indien de vervreemder niet bevoegd is, of doordat er dwaling of bedrog in het spel is geweest. Zoals U bekend zal zijn, stelt de overheid in Nederland in de persoon van de hypotheekbewaarder geen onderzoek in naar de rechtsgeldigheid van de, in de overgeschreven akte belichaamde overeenkomst. De hypotheekbewaarder is lijdelijk. Dit stelsel, waarbij dus publikatie als één der voorwaarden maar niet als de enige voorwaarde voor de eigendomsoverdracht geldt, noemen we het negatieve stelsel. Een tweede complicatie is, dat wel voor eigendomsoverdrachten krachtens levering en krachtens vonnis van onteigening of ruilver kaveling, doch niet voor andere eigendomsovergangen publikatie in de openbare registers nodig is, dus niet b.v. bij erfopvolging, bij verjaring en bij boedelmenging. Dit brengen we tot uiting door te spreken van een onvolledig negatief stelsel. Ook hier, evenals bij de beoordeling van de betekenis van de kadastrale grenzen, bestaat de mogelijkheid, dat een outsider van de kadastrale boekhouding zich een scheef beeld vormt en veronder stelt, dat deze toch wel bijzonder gebrekkig moet zijn. Maar ook hier is de praktijk weer geheel anders. In de eerste plaats komen nagenoeg alle leveringen rechtsgeldig tot stand (vooral door het zorgvuldig onderzoek van het notariaat) en voorts gaan de belanghebbenden, ook al is dat voor de eigendomsverkrijging niet nodig, toch meestal over tot publikatie van een akte in de openbare registers b.v. ten aanzien van een akte van boedelscheiding en een verklaring van verjaring. Verder wordt door de toepassing van administratieve voorschrif ten de kadastrale boekhouding zo goed mogelijk gecompleteerd, b.v. door gebruik te maken van de gegevens, geput uit memories van successie. Wat de organisatorische indeling van de dienst, de personeels bezetting en de promotiemogelijkheid van het landmeetkundige personeel betreft, moge ik U verwijzen naar bijgaand overzicht. Hierop is tevens een staatje geplaatst, dat een indruk geeft van de groei van de werkzaamheden van het kadaster. De landmeetkundige dienst van het kadaster houdt zich voor namelijk bezig met de instandhouding van de kadastrale perceels- indeling. Deze dient zo goed mogelijk in overeenstemming te zijn met de indeling van de objecten van zakelijk recht, welke indeling 203

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 87