204 zoals bekend, door de subjecten nagenoeg zonder beperking kan worden gewijzigd. Gedeeltelijk geschieden deze werkzaamheden ambtshalve, nl. in de gevallen dat bij een overgeschreven akte een gedeelte van een kadastraal perceel wordt overgedragen (de zgn. akteposten), gedeeltelijk op aanvraag van belanghebbenden, als particulier werk en derhalve tegen betaling. De bedoeling van de aanvragers is, dat zij in een akte van overdracht of een hypotheekakte, ter ver hoging van de rechtszekerheid, een zodanige omschrijving van het object verkrijgen, dat twijfel omtrent de begrenzing ervan is uit gesloten. Veelal, b.v. indien de aanvragers gemeenten zijn die niet over een eigen landmeetkundige dienst beschikken, wordt dan tevens gevraagd de meestal slechts globaal geprojecteerde nieuwe indeling op het terrein uit te zetten. Bij de meting van akteposten moet de landmeter nagaan of de inhoud van de overgeschreven akte wel in overeenstemming is met de inlichtingen die hij van partijen ontvangt. Meermalen komt het voor, dat er verschillen zijn. Het behoort dan tot de taak van de landmeter belanghebbende van advies te dienen, ten einde te bewerkstelligen, dat de overgeschreven akte wordt gerectificeerd. Voorts is de landmeetkundige dienst ambtshalve belast met het bijhouden van de kadastrale kaarten met betrekking tot de topo grafische details (in hoofdzaak gebouwen) die daarop dienen voor te komen. Een belangrijk deel van het particuliere werk vormen voorts de grensuitzettingen, die ik in het voorgaande al heb genoemd. De overige werkzaamheden, de zgn. bijzondere opdrachten, zijn van de meest uiteenlopende aard. Ik noem slechts de grens regelingen, b.v. langs de grote rivieren en de Waddenkust, voor de domeinen, werkzaamheden voor andere ministeries, objecten van samenwerking met andere landmeetkundige diensten (zoals de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat, de Heide Mij., In genieursbureau Van Steenis en verschillende provinciale en gemeen telijke diensten), hermetingen van geringe omvang enz. De verhouding tussen de verschillende werkzaamheden is onge veer als volgt ambtshalve metingen 50 particuliere metingen 35 bijzondere opdrachten 15 De Dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk is voorname lijk belast met de uitvoering van hermetingen, dus de vernieuwing van het kadaster. In den regel gaat een hermeting gepaard met het vaststellen van een nieuwe meetkundige grondslag c.q. met het aanvullen of vernieuwen van een reeds bestaande grondslag. Ook voor deze dienst is een zekere juridische vorming van de landmeter vereist. Bij tegenspraak tussen de grenzen zoals die door partijen worden aangewezen en de kadastrale grenzen zal de land-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 88