205 meter een beslissing moeten nemen op grond van juridische over wegingen. Indien hij de overtuiging bezit, dat de door de partijen aangewezen grens overeenkomt met de grens van het object van zakelijk recht, zal hij de kadastrale grens daarmee in overeenstem ming brengen. Dat overigens de materie van de delimitatie niet eenvoudig is, blijkt wel hieruit, dat nog kort geleden het 12e en het 14e congres van de N.L.F. hieraan grotendeels zijn gewijd, zonder dat op ver schillende vragen een afdoend antwoord werd verkregen. Enkele van deze vragen wil ik nog eens memoreren zonder U overigens met een poging tot beantwoording te vermoeien: Wat is en wat behoort de juridische betekenis van de kadastrale grens te zijn Indien bij de delimitatie afwijkingen tussen de door partijen aangewezen grens en de kadastrale grens worden geconstateerd, is het dan nodig of gewenst, ten einde de door partijen aangewezen grens als nieuwe kadastrale grens te kunnen toepassen, dat een akte van grensregeling of grensvaststelling in de openbare registers wordt overgeschreven of niet Een andere kwestie waarop ik de aandacht zou willen vestigen is het technisch aspect van de delimitatie. Het is naar mijn mening een verdienste van de ontwerpers van de nieuwe H.T.W., dat zij getracht hebben hierop een duidelijk licht te werpen. Zij introduceren de volgende begrippen: Limitatie d.i. het vaststellen door welke terreindetails (midden sloot, heg, enz.) de grenzen worden voorgesteld. Deze vaststelling geschiedt op grond van akten, vroeger veldwerk en aanwijzing door partijen. Betreft de limitatie reeds gekadastreerde grenzen, dan spreekt men van delimitatie. Idealisatie d.i. de overgang van het concrete (de gelimiteerde grens) naar het abstracte (d.i. het mathematische model waarop de landmeter zijn meting toepast). Realisatie d.i. het omgekeerde van idealisatie, de uitzetting van de kadastrale grens op het terrein. De realisatie kan, zoals de H.T.W. het uit drukt, niet meer opleveren dan een betrouwbaarheidsstrook. De breedte van deze strook wordt bepaald door de nauwkeurigheid van de vroegere idealisatie en de nauwkeurigheid van meting en uitzetting. Nodig is nu dat de landmeter bij de delimitatie ten behoeve van een hermeting rekening houdt met de breedte van de betrouwbaar heidsstrook die de realisatie van de bestaande kadastrale grens heeft opgeleverd. De hermetingen blijven in het algemeen beperkt tot de gebieden vallende in uitbreidingsplannen waarin in de naaste toekomst veel mutaties in de rechtstoestand zijn te verwachten. De dienst voor B.L.W. verricht voorts veelal de paspunts- bepaling bij de fotogrammetrische opneming van ruilverkavelings- objecten. De ruilverkavelingsdienst is bij de ruilverkavelingsprocedure

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 89