20Ó ingeschakeld doordat ingevolge de ruilverkavelingswet aan de plaatselijke commissie, die met de uitvoering van de ruilverkaveling is belast, een landmeter van het kadaster is toegevoegd. Een over eenkomstige rol vervult de Ruilverkavelingsdienst bij de uitvoering van de gigantische herverkavelingsprojecten in Zeeland. De landmeter en het hem assisterende personeel verrichten belangrijk werk bij het opmaken van de lijst van rechthebbenden, de schatting, het ontwerpen van het plan van wegen en water lopen en de nieuwe kavelindeling. De benodigde kaarten en registers worden opgemaakt en bijgehouden door de bureaus ruilverkaveling. Behalve met de plaatselijke commissie werkt de ruilverkavelings dienst nauw samen met de Cultuurtechnische dienst en allerlei andere diensten, zoals Provinciale Waterstaat, Staatsbosbeheer enz. De Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting heeft een zuiver geodetische taak, nl. de zorg voor de instandhouding van het net van vaste punten van de Rijksdriehoeksmeting. Het Centraal teken- en opleidingsbureau verzorgt de opleiding tot tekenaar van het kadaster en heeft een tekenafdeling en een rekenafdeling, die werkzaamheden verrichten ter ontlasting en ten behoeve van de andere bureaus. De Reproduktie-inrichting is een paar jaar geleden begonnen met het overbrengen van de kadastrale plans op filmplans. Deze filmplans worden bij de Reproduktiedienst bewaard en continu bijgehouden. Het belangrijkste voordeel van de filmplans is, dat aan de eigen dienst en aan het publiek goedkope reprodukties in de vorm van lichtdrukken kunnen worden verstrekt. Verder worden op de reproduktieinrichting alle fotokopieën van kadastrale plans vervaardigd. Wat nu de taakverdeling over de verschillende categorieën van ambtenaren betreft, hierover is weinig in voorschriften geregeld. Veel wordt dus overgelaten aan het inzicht van de ambtenaren die de taakverdeling moeten toepassen. De landmeter is verantwoordelijk voor de resultaten van de metingen, zoals die in de kadastrale administratie worden opgeno men. Hij heeft een leidinggevende en een uitvoerende taak. Ten kantore bestaan geen formele beletselen tot inschakeling van land meetkundig-ambtenaren en tekenaars bij de werkzaamheden. Te velde wel. De landmeetkundig-ambtenaren mogen geen bespre kingen voeren met het publiek en dienen zich in het bijzonder te onthouden van het ontvangen van inlichtingen omtrent nieuwe grenzen, het verrichten van grensaan wij zingen en het verrichten van delimitatiën. Door de indienstneming van technisch-ambtenaren zal de leiding gevende taak van de landmeter toenemen en zijn uitvoerende taak afnemen. De leidinggevende taak van de landmeter is bij de bijhoudings dienst het geringst en bij de ruilverkavelingsdienst het grootst. Bij de bijhoudingsdienst vormen een rem voor inschakeling van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 90