landmeetkundig-ambtenaren de vele geïsoleerd gelegen metingen en het feit dat veel metingen moeten worden verricht in niet hermeten gebieden. De landmeter verricht daardoor bij de Land meetkundige dienst een vrij aanzienlijk deel van de detailmetingen. Bij de Dienst voor B.L.W. zijn de objecten betrekkelijk grote aaneengesloten gebieden. De landmeter moet hier echter veel deli miteren. Daartegenover staat, dat hij bijna geen detailmetingen verricht. Bij de Ruilverkavelingsdienst betreffen de metingen eveneens grote complexen. Doordat een geheel nieuwe eigendomstoestand ontstaat, behoeft weinig te worden gedelimiteerd. De landmeter verricht ook hier geen detailmeting. Wat precies de taak zal zijn van de technisch-ambtenaren, die binnen afzienbare tijd hun intrede zullen doen bij het kadaster, is nog niet bekend. Wel staat vast, dat zij een deel van de taak van de landmeter zullen overnemen. Zoals U weet is door het Ministerie van Financiën een Commissie van onderzoek voor het kadaster ingesteld, die o.m. tot taak heeft advies uit te brengen omtrent de wijze waarop de werkzaamheden over de verschillende categorieën van ambtenaren dienen te worden verdeeld. In het voorgaande heb ik een poging gedaan schetsmatig aan te geven wat het kadaster is en hoe het werkt. Verschillende malen is daarbij de maatschappelijke betekenis van het kadaster reeds ter sprake gekomen, doch gaarne wil ik deze tot slot nog eens resumeren, uitgaande van de verschillende aspecten die hierbij zijn te onder scheiden. Publiekrechtelijk, dus met betrekking tot de verhouding tussen Overheid en burger, staat voorop de functie die het kadaster ten behoeve van de fiscus vervult. De gegevens van de kadastrale boekhouding dienen ingevolge de wet op de grondbelasting volledig als grondslag voor de heffing van de grondbelasting. Bovendien maken ook de lagere publiekrechtelijke lichamen gebruik van de kadastrale gegevens voor de heffing van straat- en waterschaps lasten. Voorts blijkt uit verschillende andere wetten, dat in het publiek recht de kadastrale gegevens een zekere functie vervullen. Ik noem hier slechts de Ruilverkavelingswet en de Onteigeningswet. Volgens art. 42 van de Ruilverkavelingswet vormen de kadastrale gegevens de grondslag bij de stemming over een besluit tot ruilverkaveling. Volgens art. 3 van de Onteigeningswet worden als eigenaar van het te onteigenen perceel beschouwd zij die als zodanig in de registers van het kadaster voorkomen. Privaatrechtelijke betekenis wordt toegekend aan de kadastrale gegevens, doordat in verschillende wettelijke bepalingen wordt voorgeschreven onroerende goederen in akten met hun kadastrale kenmerken aan te duiden. De vraag of en in hoeverre aan deze voorschriften meer betekenis 207

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 91