moet worden toegekend dan aan louter vormvoorschriften, wil ik hier buiten beschouwing laten; vast staat echter wel, dat de eis van kadastrale aanduiding van grote betekenis is voor de raadple ging van de openbare registers. Eveneens in het privaatrechtelijke vlak ligt de grote feitelijke betekenis, die, zoals ik in het voorgaande al heb uiteengezet, zowel de rechter als de grondeigenaren aan de kadastrale grenzen toe kennen. Om enigermate een indruk te geven van de betekenis van de kadastrale boekhouding voor Overheid en particulieren, moge die nen, dat in 1955 ca. 275.000 uittreksels uit de kadastrale leggers zijn verstrekt en ca. 25.000 uittreksels uit de kadastrale plans, waarbij niet zijn medegerekend de duizenden uittreksels uit plan en legger die kosteloos (b.v. ten behoeve van de ruilverkavelingen) worden verstrekt. Als derde aspect van de maatschappelijke betekenis van het kadaster zou ik willen noemen de cartografische functie die het vervult. De kadastrale kaart vormt een onmisbaar hulpmiddel bij de planning van objecten betreffende volkshuisvesting, verkeers wegen, cultuurtechnische werken, enz. Vooral de laatste tijd hoort men nog al eens de klacht, dat het kadaster juist wat deze taak betreft te kort schiet. Naar mijn mening is deze klacht niet ongerechtvaardigd. Vele kadastrale kaarten zijn cartografisch slecht. Het zal m.i. nodig zijn, dat overgegaan wordt tot opstelling van een langlopend hermetingsprogramma voor het gehele land, waarbij rekening dient te worden gehouden met de mate van urgentie. Tevens zou daarbij moeten worden overwogen of het geen aanbeveling verdient, ter voldoening aan de van plano logische zijde meermalen geuite wens, wat de indeling van de kadas trale kaarten betreft, over te gaan op raamkaarten en dan te komen tot vaststelling van een nieuwe planindeling voor het gehele land. Met inschakeling van moderne reproduktiemethoden zouden een groot aantal kadastrale plans zonder hermeting op raamkaarten kunnen worden overgebracht. Een remmende factor bij de opstelling van een hermetings programma vormt uiteraard het grote personeelstekort waarmee het kadaster momenteel te kampen heeft. Een gunstige factor vormt wellicht de toepassingsmogelijkheid van de fotogrammetrie. Een ander punt is de mate waarin op de kadastrale kaart topo grafische details moeten worden afgebeeld. Meermalen is de wens geuit, zowel van de zijde van de landbouw als van de zijde van planologische diensten, op de kadastrale kaart meer terreindetails af te beelden. Ook hier dient m.i. ernstig te worden overwogen of niet (althans gedeeltelijk) aan deze wensen moet worden tegemoetgekomen. Ook hier zal de fotogrammetrie haar diensten moeten verlenen. Vervolgens verdient de aandacht de maatschappelijke betekenis van de planologische taak die het kadaster vervult bij de uitvoering 208

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 92