Voor de vergrotingen en verkleiningen tussen i 3 en i 5 dient een objectief Xenar 1 4,5 24 ingeschakeld te worden. Voor de vergrotingen en verkleiningen tussen 1 5 en 1 10 is een derde objectief: Xenar 1 4,5 15 beschikbaar. Op deze wijze verkrijgt men inderdaad het grootst mogelijke profijt van de optische inrichting. Men moet echter wel bedenken, dat het toestel door zijn omvang, zijn niet-horizontaal liggend teken vlak en zijn accent op de verwisselbaarheid van de optische inrichting meer het karakter van een reproduktiecamera heeft dan van een pantograaf t.b.v. de cartografie. De Pantophot III (zie fig. 4) Produkt van de firma Macop, Gesellschaft für Apparatebau, Goslar/Harz. Een mededeling omtrent dit toestel is verschenen in de Ver- messungstechnische Rundschau (n). Voorts bespreekt W. Engelbert toepassingen en gebruik van het toestel in de Allgemeine Ver- messungs-Nachrichten (3). De firma Macop heeft in de achter ons liggende jaren geëxperi menteerd met constructies die ten slotte het aanzien van de Panto phot III gekregen hebben. Deze aanduiding ,,III" bewijst voldoende hoe onrijp deze gehele materie van de optische pantografen op de markt is gebracht. Verschillende bureaus zijn op het ogenblik voor den van prototypen (dit geldt ook voor de Hohlux) die eigenlijk in experimenteerruimten van de fabrieken thuis horen. Anderzijds is het afleveren van niet voldoend beproefde instrumenten een bewijs van het feit, dat de behoefte van de cartografie aan een optische pantograaf zo groot is, dat menige argeloze dienstleiding ook een nog „groen" produkt wil kopen. In zeer vele opzichten is de Pantophot III gelijk aan de hiervóór beschreven Omnigraph II. De reusachtige omvang vormt daarop geen uitzondering. Reclamevouwbladen moeten ons doen geloven, dat een cartograaf in staat is gedurende enige tijd zijn werk te ver richten op een bijna verticaal staand teken vlak. Onmiddellijk binnen het bereik van de tekenaar zijn weer aange bracht a. handwielen voor de instelling van beeldgrootte en -scherpte, b. handwielen voor de verticale en horizontale verplaatsing van het originelenbord, c. afleesschalen voor de voorwerpsvergroting of -verkleining. Ook bij dit toestel zal weer een verduisteringsgordijn nodig zijn, om te voorkomen, dat de tekenaar gehinderd wordt door licht, afkomstig van het sterk verlichte (14 TL-lampen) voorwerpsbord. Dit voorwerpsbord (afmetingen 80 X 120 cm) is dusdanig uitge voerd, dat voor overstekende delen van zeer grote tekeningen vol doende ruimte aanwezig is. Indien men dit wenst, kan de voorwerp- drager ook geschikt worden gemaakt voor Voorvallend licht. 231

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 13