234 breken van de optische as vindt plaats door middel van een spiegel van zeer grote afmetingen (ca. 50 x 50 cm). In het artikel wordt geen mededeling gedaan van de te verwachten vertekening ten gevolge van de doorbuiging van zulk een grote spiegel. Ook de vlakheid van de spiegel wordt niet ter discussie gesteld. Het is de constructeurs duidelijk geworden, dat het voorwerp zich in spiegel beeld aan hun ogen vertoonde. Zij stellen voor het bezwaar hiervan op te heffen door het spiegelbeeld (t.w. de vergrote of verkleinde kaart) te kopiëren op transparant materiaal (uiteraard) en deze kopie dan onderste boven te keren, waardoor het beeld weer nor maal is. Becker stelt een andere oplossing voor (waarvoor een patentaanvraag is ingediend)men zou de optische as nogmaals Fig- 5 Foto welwillend voor dit artikel ter beschikking gesteld door W. Becker, Thuner Str. 98, Stade. over een hoek van 90° kunnen knikken d.m.v. een prisma. Daarbij moet dan het voorwerpsbord ook 90° gedraaid worden, waardoor het gehele toestel een wel zeer vreemde bouw verkrijgt. Blijkens latere mededelingen in de Vermessungstechnische Rundschau (9) is de optische pantograaf Becker-Oprepan toch met een éénmaal omkerend spiegelvlak uitgevoerd. De constructeurs stellen zich voor, dat men in de cartografie over dit ongemak (en de andere gebreken) zal heenstappen ter wille van de betrekkelijk lage prijs van dit instrument. Met het knikken van de optische as, waardoor een horizontaal tekenvlak verkregen wordt, waren de constructeurs zeker op de goede weg. Waarschijnlijk onafhankelijk is de Reg. u. Verm. Rat Arnold van het Katasteramt Helmstedt tot dezelfde gedachte gekomen. Hij heeft hieraan uiting gegeven door het zelf

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 16