5°. De bediening van het toestel moet vanaf de standplaats van de tekenaar uitgevoerd kunnen worden. De instelling van de ge wenste vergroting of verkleining moet op die standplaats waarneem baar zijn. Koppeling van beeldgrootte en scherpstelling (automati sering) behoeft niet geëist te worden. 6°. Behalve het laten vallen van de wens betreffende automati sering, moet men ter wille van de kosten ook afzien van een zgn. vertekeningsvrij wijdzichtobjectief. Doet men dit niet, dan trekt men een dergelijk toestel op naar de prijsklasse van de reproduktie- camera's, waarmee 90% van de kaartvervaardigende bureaus niet gediend zouden zijn. 7°. De originelenhouder moet minstens het papierformaat B6 kunnen bevatten. Er moet ruimte zijn om zonder beschadiging de overstekende randdelen te kunnen bergen. De originelen dienen volkomen vlak te liggen. Deze originelen (of de originelenhouder) moeten gemakkelijk in twee onderling loodrechte richtingen ver plaatst kunnen worden. Het beeldvlak hoeft niet groter te zijn dan de diameter van het vertekeningsvrij e beeld bij afbeelding op de schaal 1:1. Om gevrijwaard te zijn tegen vertekening in de beeldhoeken, verdient een cirkelvormige begrenzing van het beeld vlak de voorkeur. Een diameter van 40 cm zal ruim voldoende zijn. 8°. Een zgn. mogelijkheid tot ontschranking moet liever niet zijn aangebracht. Een dergelijke ontschranking is niet reëel. Beter is het aan te dringen op een mogelijkheid tot affiene transformatie van het kaartbeeld. 90. Het is misschien niet overbodig er op te wijzen, dat een op tische pantograaf demonteerbaar moest zijn. Hoewel de omvang zo klein mogelijk gehouden moet worden, zal het toch waarschijnlijk niet mogelijk zijn een massieve constructie overal naar binnen te brengen. crvclgd) 241 '1 LITTERATUUR 1. Gröne: Optischer Umformer. Z. f. V. 1944, p. 228-230. 2. W. EngelbertErfahrungen mit dem optischen Pantographen. Z. f. V. 1954, p. 187-188. 3. W. Engelbert: Einsatz von optischen Pantographen in Vermessungs- und Katasteramtern. A.V.N. 1954, p. 216-217. 4. E. Wesslar: Optograph, ein selbstgefertigter optischer Pantograph. Verm. Rundschau 1954, p. 287-292. 5. H. Sandelmann: Becker-Oprepan. Ein optischer Reflex-pantograph, Verm. Rundschau 1955, p. 16-18. 6. H. Drüsedau: Optischer Pantograph Nein! Verm. Rundschau I955> p. 57-58. 7. H. WittkeOptischer Pantograph Ja! Verm. Rundschau 1955. p. 136. 8. W. Engelbert: Bewahrung der optischen Umzeichengerate. Z. f. V. 1955. P- 221.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 23