Litteratuuroverzicht 242 9- H. Wittke: Optischer Umzeichner. Verm. Rundschau 1955, p. 374-39°- 10. Hohlux-PantographVerm. Rundschau 1954, P- 293- 11. Pantophot: Mededeling van de Macop fabriek Goslar. Verm. Rundschau 1954, p. 337. 12. Fotokopist: Optische Umzeichengerate. Verm. Rundschau 1955, p. 6. 13. Bernd Janssen: Optischer Umzeichner als Kopiergerat. Erfahrungs- bericht über die Laufendhaltung der Katasterplankarten. Verm. Rund schau 1955, p. 196. 14. R. Eder: Optische Einpassung mit einfachen Hilfsmitteln. Mitt. Osterr. Ver. f. V. und Gesellschaft fiir Photogr. 1955, Nr. 3, p. 25-28. Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen, ie jaargang 1956, nr. 2. Uitgegeven door het Institut für angewandte Geodasie, Frankfurt a/M. Van de hand van Dr. E. Gigas is in bovengenoemd tijdschrift een verslag opgenomen van de zgn. Esselte-conferentie voor toegepaste cartografie, die heeft plaats gevonden te Stockholm van 27 juli tot 2 augustus 1956. Aan deze conferentie werd deelgenomen door een groep carto grafen, gespecialiseerd in kaartreproduktie, tezamen tien ver schillende landen vertegenwoordigende. Deze deelnemers waren tot de conferentie uitgenodigd door het Esselteconcern (een zeer groot Zweeds concern, dat talrijke drukkerijen omvat, waaronder ook de zgn. „Generalstabens Litografiska Anstalt", dat de druk van Zwedens officiële kaartwerken verzorgt)Deze uitnodigingen waren dus geheel van particuliere aard. Nederland was niet in deze con ferentie vertegenwoordigd. Wanneer we de deelnemerslijst be studeren, valt het op, dat zich onder de landen die niet vertegen woordigd waren verscheidene naties bevinden die toch een respec tabele cartografische prestatie op hun naam hebben staan. Boven dien blijkt het, dat een aantal deelnemers de typische massapro- duktie in de cartografie vertegenwoordigden, b.v. de Rand McNally Company, Chicago, met een jaarproduktie van 250 miljoen kaarten. Het doel van deze samenkomst was dan ook voornamelijk de stormachtige ontwikkeling in de praktische cartografie van de laatste jaren in rustiger banen te leiden (woorden van Dr. C. Mannerfelt, directeur van de cartografische afdeling van Esselte). Dat deze ontwikkeling noodzakelijk werd door de zeer grote be hoefte aan gedrukte kaarten, is aan alle vakbeoefenaren wel duidelijk. De techniek waarmee een kaartering in zeer korte tijd in een ge drukte kaart kan worden omgezet, is in verschillende landen op ver schillende manieren ontwikkeld. Eenheid te brengen in deze tech nieken was een van de voornaamste doelstellingen van de Stock- holmse conferentie. Een kort verslag van de conferentie werd reeds eerder door Dr. C. Mannerfelt meegedeeld aan de deelnemers van de internationale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1957 | | pagina 24